Apple, çalışanların çantalarını aradığı için 30 milyon dolar ödeyecek

Dünyanın en büyük şirketleri ortasında yer alan ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, bilhassa ABD çalışanlarına yaptığı üst arama siyaseti nedeniyle epeyce eleştiriliyor.

Şirket her gün mesai bitiminde, çalışanların bir şey çalıp çalmadığını denetim etmek için ayrıntılı bir üst ve çanta araması gerçekleştiriyor.

Ayrıca yarım saat süren bu uygulamayı mesai bitiminden sonra yapan Apple, çalışanların mesai bitiminde şirketten çıkmasına müsaade vermiyor.

ABD maddelerine nazaran Apple, mesaiye ek olarak yaptığı yarım saatlik üst arama siyaseti için çalışanlarına ek fiyat ödemek zorunda.

Çünkü şirket, bu uygulamayı mesai saati içinde değil iş çıkışı yapıyor. Yani çalışanlar yarım saat daha şirkette bekletilmiş oluyor.

Bu duruma reaksiyonlu olan çalışanlar, ABD maddelerini çiğnediği gerekçesiyle, 2013 yılında Apple’dan şikayetçi olmuş ve akabinde Apple, bu uygulamadan vazgeçmişti.


Apple, çalışanlara 30 milyon dolar ödeyecek

Kaliforniya eyaleti bölge mahkemesi, mesai bitiminde çalışanların çantasının ve ferdî eşyalarının aranmasını gerektiren bu siyaset nedeniyle Apple’a 30 milyon dolar tazminat cezası verdi.

14 bin 683 çalışanı kapsayan davada, masraflar kesildikten sonra kalan ölçü davacılara ödenecek.