Asla geri dönmeyecekler! Örümcekleri meskenden uzaklaştırmak için 5 doğal yol

Örümceklerden büsbütün kurtulmak her vakit mümkün değildir. O kadar süratli gizlice girerler ki ekseriyetle gözden kaçarlar. Bilhassa tavandan sarkma eğiliminde olduklarından, ulaşılması güç köşelerde barınabilirler.

Ancak, , konuttaki örümcekleri değerli ölçüde azaltmak mümkün. Kimyasalların uygulanmasına karşı mısınız? Size doğal ve ekolojik ipuçları sunacağız.

Bu 5 yol de çok inançlı ve bilhassa tesirlidir.

Meyve kabuklarını kullanın

Limon, portakal ve greyfurt kabuklarını çöpe atmayın. Bu kabukları geri dönüştürebilirsiniz. Tüm bu kabukları karıştırarak bir örümcek kovucu hazırlayabilirsiniz.

Güçlü narenciye kokusu beşerler için çok ferahlatıcı olabilir, lakin örümcekler için değildir. Birçok böcekte olduğu üzere ekşi aromalar onların çok çabuk kaçmalarına neden olur.

Kabukları bir yahut iki gün güneşte kurumaya bırakarak başlayın ve kokulu bir toz elde etmek için karıştırın. Daha sonra bu tozu haftada bir konutunuzun etrafına, örümceklerin giriş noktalarına serpin. Örümceklerin kısa müddet sonra kaybolduğunu fark edeceksiniz.

Uçucu yağları kullanın

Uçucu yağlar, tahammül edemediğiniz böcekler de dahil olmak üzere her türlü böceği kovmanın anahtarı olduğunu unutmayın. Ağır aromaları sayesinde örümcekler diğer yerlere sığınacaklardır. Çay ağacı, nane, lavanta ve hatta okaliptüs işinizi görecektir. Artı olarak, bunlar konutunuza gerçek bir ferahlatıcı hava katacaktır.

Uçucu yağları böcek kovucu olarak kullanmanın birkaç yolu vardır:

Sprey olarak kullanabilirsiniz. Bir sprey şişesine ılık su dökün, 10 damla esans yağı ekleyin ve yeterlice çalkalayın. Her odanın köşelerini püskürtün. Dolapların ve öteki mobilyaların ardındaki alanları da unutmayın. Ayrıyeten, örümcekler için bilhassa cazip yuvalama yerleri olduğundan, duvarlardaki ve pencerelerin altındaki çatlaklara bol ölçüde sprey uygulayın.

Parfüm damlaları biçiminde de bunları uygulayabilirsiniz. Güçlü kokuları seviyorsanız, uçucu yağları en saf haliyle kullanabilirsiniz. Örümcekleri uzak tutmak için konutunuzun her köşesine birkaç damla serpin. Çay ağacı, lavanta, okaliptüs, nane ve limon otu bu maksat için kullanılabilecek en düzgün kokulardır.

Bitki yetiştirin

Uçucu yağlar üzere aromatik bitkiler de dayanılmaz bir itici güce sahiptir. Nane, defne yaprağı, fesleğen ve biberiye meskeninizde yetiştirebileceğiniz aromatik bitkilerdir. Bunlar istenmeyen böcekleri uzak meblağ.

Biberiye ve nane, mutfakta kullanılabilecek en çok istikametli bitkilerden ikisidir ve bilhassa örümceklere karşı iticidirler. Örümcekler güçlü kokularından nefret ederler.

Tütün

Tütün kokusu örümcekler için epeyce iticidir. Fakat kokusunu alabilmeleri ve kaçabilmeleri için onları yakına yerleştirmeniz kâfi değildir. Kokusu çok ağır olmalıdır.

Bunu yapmak için en âlâ seçeneklerden biri tütünü biraz suda kaynatmaktır. Aroması kaynatıldığında daha güçlüdür. Kaynattığınız bu suyu örümceklerin geçiş güzergahlarına ve en çok barındıkları yere püskürtün.

Sirke

Sirkenin kokusu güçlüdür ve örümcekleri iter. Yalnızca biraz sirke almanız ve bulundukları alana püskürtmenize kafidir.

Koku sizi de rahatsız ediyorsa, aromayı biraz azaltmak için biraz suyla seyreltebilir ve akabinde karışımı konutunuzun en çok etkilenen bölgelerine püskürtebilirsiniz.