AVM’de yedikleri yemek sonrası bir evladını kaybetti: Haftalardır ‘otopsi’ sonucunu bekliyor

İzmir’de bir AVM’nin restoranında yedikleri yemek, Ece Melisa Mercankaya’yı hayattan kopardı. 6 yaşındaki Ece’nin ön otopsisinden ise sonuç çıkmadı. Rapora nazaran mevt sebebi ‘belirsiz’ olarak kayda geçti. Tıpkı yemeği yedikten sonra rahatsızlanan 4 yaşındaki kardeşi Ege Mercankaya ise ağır bakımda 28 gündür hayat savaşı veriyor.

Oğlunun ameliyat olduğu gün Cumhuriyet‘e konuşan kanser hastası anne Hasret Mercankaya; yaşananları anlattı, yetkililere seslendi.

“BEN KARNIYARIK, ÇOCUKLAR İSE SULU KÖFTE YEDİ”

Yemek yedikten sonra çocuklarla konuta geldiklerini, uyuduklarını, gece ise birebir anda rahatsızlandıklarını söyleyen Mercankaya, “Bir gün öncesinde hiçbir şey yememiştik. Zira, bana pet çekileceği için (kanserin teşhis ve evrelemesinde kullanılan pozitron emisyon tomografi taraması), 1 gün öncesinden bir şey yemek yasaktı. Pedden sonra çocuklarla yemek yedik, meskene geldik, çok berbat hastalandık. Ben karnıyarık yemiştim, çocuklar da sulu köfte yediler. Ece hepsini bitirdi, Ege de biraz yedi. Ben de yedim hepsini. Hatta benimkinden biraz Ege’ye verdim” diye konuştu.

“5 GÜN BOYUNCA HASTANEYE GİTTİK, ‘BİR ŞEY YOK’ DEDİLER”

Şikayetlerle birlikte acile gittiklerini aktaran Mercankaya, “Acilde ‘Bir şey yok’ dediler, geri gönderdiler. İkinci gün tıpkı şeyler devam edince, ben ve çocuklar yeniden gittik hastaneye. Yine ‘Bir şey yok’ deyip konuta gönderdiler. Serum taktılar yalnızca ve kan aldılar. Fakat ‘Bir şey yok’ dediler daima. Ondan sonra ben, İzmir’deki özel hastaneye gittim. Zira kanser hastası olduğum için, tabibim ‘Buraya gel, tahminen yatış yaparız’ dedi. O diğer bir şeylerden şüphelenmişti. Ben de gittim, çocuklar meskende kaldı. Kayınvalidem onlara bakıyordu. Orada da bir şey çıkmadı. Ben bu sefer serumu yediğim halde daha makûs oldum, düzgüne gidiş olmadı. Konuta geldik ve baktım çocuklar hasta. Sonraki gün onları tekrar götürdüm. Yeniden ‘Bir şey yok’ dediler. Toplam bir 5 gün boyunca, çocukları götürüp getirdim. E-devlet’te de bunların hepsi var” dedi.

“HASTANEDE AMBULANS YOKTU, AYDIN’DAN GELMESİ BEKLENDİ”

Mercankaya, şöyle devam etti:

“Ondan sonra, akşam Ece rahatsızlandı. Çocuk nefes alamıyordu, hızı sapsarı olmuştu. Gözünü açamıyordu çocuk. Tekrar eşim ve kayınvalidem onu acile götürdü. Tekrar devlet hastanesine. Ve yeniden meskene göndermek istemişler. Orada biraz tartışmışlar, ‘Çocuğun halini görmüyor musunuz?’ demişler. Ondan sonra Aydın’a sevk etmişler. Hastanede ambulans yok, Aydın’dan ambulans gelmesini beklemişler. Daha sonra ambulans geldi, kızım direkt ağır bakıma alındı.”

“DOKTOR, ‘ÇOCUĞUN DURUMU KRİTİK DEĞİL’ DEDİ”

Sabah da, kendisiyle birlikte konutta olan oğlu Ege’nin kötüleştiğini aktaran Mercankaya, “Kalbi süratli hızlı atmaya başladı. Bu türlü olunca ambulans istedim otomobil olmadığı için o an. Ambulans geldi, götürdük Ege’yi. Götürdükten sonra tekrar ‘Bir şey yok’ dedi tabip. Dedim ki ‘Emin misiniz? Ece ağır bakıma girdi’. Ece’nin hekimi Ege’yi de çağırdı. ‘Ambulans getirin, sevk edin çocuğumu’ dedim. Ambulans vermedi, ‘Çocuğun durumu kritik değil’ dedi. Ben de babasını aradım, Aydın’dan çocuğumu ağır bakımda bıraktı. Bizi almaya geldi. Ege, masraf gitmez şuuru kapalı biçimde ağır bakıma girdi” diye konuştu.

ECE, HAYATINI KEYBETTİ

Anne Hasret Mercankaya, kızı Ece’yi ağır bakıma alındıktan bir müddet sonra kaybetti. “Ece öldü. Merhum oldu benim hoş kızım. Kalbi durdu” diyen Mercankaya, yaşananları ‘ihmalsizlikler zinciri ve restoranttan başlayan bir besin zehirlenmesi’ olarak söz etti.

OTOPSİ RAPORU HALA ÇIKMADI: ‘5 AY SONRA ARAYIN’ DEDİLER

Ece’nin otopsi raporunun hala çıkmadığını belirten Mercankaya, “Geçen aradığımda ‘5 ay sonra arayın’ dedi bana. Latife üzere. Çocuğum da hala ağır bakımda. Ameliyat oldu bugün (17 Mayıs). Duruma güzele gidiyor. Ege’yi kurtarabildim ama… Sonuçta sapasağlam çocuğum gitti” tabirlerini kullandı.

“BİR MÜDDET SONRA RESTORANIN İSMİNİ SÖYLEYECEĞİZ”

Restoran ismini şimdi paylaşmama nedenini aktaran Mercankaya, “Savcılık ‘Paylaşılmaması gerekiyor’ dedi, zira daha otopsi raporu ortaya çıkacak. Ön rapor ‘belirsiz’ çıktı ancak hekimler yüzde 90 ‘gıda zehirlenmesi’ diyor. Bu ortaya çıkacak esasen. Bir mühlet sonra o restoranın ismini de söyleyeceğiz. Ondan sonra onlar düşünsün. O restoran kapanacak, onun bahtı yok. Kimse oraya gitmez. Şu an resmen odaklandık bekliyoruz. Ancak ben eminim. Tabipler da emin fakat bilimsel olarak kanıtlamamız lazım ya da tahminen de vardır bize söylemiyorlar. Bekliyoruz” diye konuştu.

TAHMİNEN YARIN DİĞERLERİNİN ÇOCUKLARI DA ZİYAN GÖRECEK”

Yetkilere seslenen anne Mercankaya, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Lütfen, Ece’nin otopsi raporu bir an evvel çıksın, o hekimler ve en başta o restoran cezasını bulsun. Tek isteğim bu bir anne olarak. Çocuğum 28 gündür hayat savaşı veriyor ağır bakımda. Küçücük çocuk ya… Bu benim çocuğum, tahminen yarın diğerlerinin çocukları da ziyan görecek. Günah değil mi? Buna bir an evvel el atılması lazım. Büyük bir sorumsuzluk.”