Bilal Erdoğan: Bizim vakıf geleneğimizi Amerika ve Batı devam ettiriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu ve İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Bilal Erdoğan, Necmettin Erbakan Üniversitesi Geliştirme Vakfı (NEVA) ofisinin açılışına katıldı.

DHA’nın haberine nazaran, açılış merasiminde konuşma yapan Bilal Erdoğan, “Bizim vakıf geleneğimiz, bugün Amerika başta olmak üzere Batı’nın aslında devam ettirdiği üst seviyede bilhassa bu tıp eğitim faaliyetlere dayanaklarla devam ettirdiği bir kurum. Bizler tekrar bu müesseseyi artık tevarüs ettirip, devam ettirmek daha ötesine geçmek durumundayız” dedi.

‘HARVARD’I HARVARD YAPAN 55 MİLYAR DOLARLIK VAKIF BİRİKİMİ’

“Batı’da bir yandan büsbütün vakıf tarafından büyük yani maddi imkanları olan vakıfların gelirleriyle devam ettirilen üniversiteler olduğu üzere kamu üniversitesi olmasına karşın bunun ötesinde” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bir yandan sektörel çalışmaları firmaların dayanaklarıyla yapmak, bir yandan da kendi vakıfları, kendi birikimlerinin getirileriyle üniversitenin ek hizmetlerini yapmak üzere çok üst seviyede, çok büyük meblağlara varan üniversite fonlarının, üniversite vakıflarının aslında bizim vakıf dediğimiz şey, fon diyorlar, öbür isimler koyuyorlar. Ancak bugün işte Harvard Üniversitesi’ni, Harvard Üniversitesi yapan şey 55 milyar doları aşmış olan bir vakıf birikimidir.”

“Üniversitelerin araştırmaya yönelik bilhassa muhtaçlık sahibi başarılı öğrencilerin desteklenmesine yönelik imkanları büyük vakıflar vasıtasıyla sağlayabildiklerini” söyleyen Bilal Erdoğan, “Bizim de Rize’deki Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ni geliştirme vakfında misal bir deneyimimiz oldu ve hamdolsun oradaki üniversitemizin de geçtiğimiz yıllarda çok düzgün ara almasına vakıf olarak katkı sağlayabildik” dedi. (HABER MERKEZİ)