Bilim insanları açıkladı: Disney çizgi sinemaları travmaları düzgünleştiriyor

Dünyanın önde gelen eğitim ve araştırma kurumlarından Cambridge Üniversitesi’nde misyonlu bilim insanları Disney imali animasyonların çocukluk travmalarına uygun geldiğini tespit etti.

Bilim insanları Disney imali animasyon sinemalarla ilgili dikkat alımlı bir bulguya ulaştı… Cambridge Üniversitesi’nde vazifeli Sydney Conroy ve grubu, Disney imali çizgi sinema ve animasyon sinemaların yetişkinlerin ruh sıhhatine düzgün geldiğini tespit etti.

Araştırmada çocukların Inside Out isimli sinemadaki karakterlerle hislerini söz edebildiği belirtildi.

Encanto, Coco, Soul ve Inside Out üzere sinemaların çocuk travmalarına uygun geldiğini tespit eden bilim insanları jenerasyonlar uzunluğu aktarılan travmalarla ilgili problemleri yatıştırdığını açıkladı. Avrupa Psikiyatri Derneği tarafından düzenlenen konferansta sunulan araştırmada çocukluk travmalarına “sinematerapinin” uygun geldiği belirtildi.

Conroy, “Encanto üzere sinemalar çocukların karmaşık hislerini yönlendirebilmeleri için nitekim önemli bir alet olarak kullanılmalı. Bu sinemanın her yerinde travma yazıyor” tabirini kullandı.

Encanto’da kullanılan We Don’t Talk About Bruno isimli müziğin da travmalara karşı düzgün geldiğini söyleyen Conroy çocukların bu sinemadaki karakterlerin oyuncaklarıyla hislerini daha âlâ anlatabileceğini de lisana getirdi.