Bitlis’te ışkın toplamak için sarp dağlara tırmandılar

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki yüksek rakımlı dağlarda zaten yetişen bir bitki tipi olan ışkın, kuzukulağıgiller familyasında yer alıyor.

Her vilayette farklı farklı isimler verilen ışkın/uçkun bitkisi, havaların ısınması ile birlikte vatandaşlar tarafından ağır ilgi görüyor.

Tatvan ilçesinde 2 bin 500 rakımlı Dönertaş köyündeki dağlarda mayıs ve haziran aylarında doğal olarak yetişen uçkun bitkisi, yöre halkının vazgeçilmezi haline gelmeye devam ediyor.

Kent merkezinde tezgaha koyuyorlar

Uçkun bitkisini toplamak isteyen vatandaşlar, araçlarını yarı yolda bırakarak uçkun bitkisine ulaşmak için kilometrelerce yol yürüyor. Şiddetli seyahatin akabinde kimi vatandaşlar topladıkları uçkunu konutlarına götürerek tüketirken kimileri ise kent merkezinde kurulan tezgahlarda satışa sunarak maddi çıkar elde ediyor.

Otomobille tırmandıktan sonra 5 kilometre yürüdüler

Yayla muzunun şeker hastalığına uygun geldiğini söyleyen İhsan Ölmez isimli vatandaş, “Uçkun yahut ışkın bitkisi, Doğu Anadolu Bölgesinde 2 bin ile 2 bin 500 rakımlı dağlarda yetişen bir bitkidir. Biz yiyecek olarak tüketiyoruz, şeker hastalığına birebirdir. Bizim bölgede çokça yetişen bir bitkidir. Birtakım beşerler bunu geçimini sağlamak için topluyor ve kent merkezlerine götürüp satıyor. Biz ise zevk için geldik. Muazzam bir tadı var, tavsiye ederim. Bu bitkiye bayağı meşakkatli bir yürüyüşten sonra ulaşıyorsunuz. Araçla aşikâr bir araya geldikten sonra 5 kilometre yürüyerek fakat ulaşabildik. Bu bitki karların kalkmasından bir hafta sonra çıkıyor. Zati ömrü kısa olan bir bitkidir. Akabinde bir sene kadar tekrar çıkmasını bekliyoruz.” biçiminde konuştu.

İstanbul’a kargoyla yolluyorlar

Yayla muzunun kargo yoluyla farklı kentlere gönderildiğini belirten Enes Tarlan da, “Uzun bir yürüyüşten sonra uçkunun keyfini çıkarmaya çalışıyoruz. Emeklerimize değdi. Kısıtlı bir vaktimiz olduğu için biz de elimizden geldikçe toplamaya çalıştık. Tabi ticaretini yapanlarda var. Ancak bizler ailecek geldik ve bunu tüketmek için topladık. Halk ortasında isimlendirilen yayla muzu, buradan İstanbul’a kadar kargo yoluyla birçok bireye ulaşıyor ve biz de elimizden geldikçe kendi ailemiz için topladık” diye konuştu.