BM, Yunanistan açıklarında geri itilen 6 göçmenin vefatına reaksiyon gösterdi

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Yunanistan güvenlik güçlerinin dün kara sularından geri ittiği sistemsiz göçmenlerden 6’sının hayatını kaybetmesine reaksiyon gösterdi.

BMMYK Sözcüsü Shabia Mantoo, AA muhabirinin Yunanistan güvenlik güçlerinin dün kara sularından geri ittiği sistemsiz göçmenlerden 6’sının hayatını kaybetmesine ait sorusuna yazılı cevap verdi.

Mantoo, “Bu can kayıpları kabul edilemez. Akdeniz’de yetkili makamların inisiyatifiyle vakitli ve tesirli arama kurtarma çalışmalarının ivedilikle tekrar başlatılması gerektiğini tekrarlıyoruz.” tabirini kullandı.

2022’nin başından bu yana Akdeniz ve Kuzeybatı Afrika rotaları üzerinden Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 1300’den fazla göçmenin hayatını kaybettiği bilgisini paylaşan Mantoo, “Denizde arama ve kurtarma çalışmaları, can kayıplarını önlemek için kritik kıymete sahip olmakla birlikte milletlerarası bir sorumluluktur.” değerlendirmesinde bulundu.

Muğla açıklarında dün Yunanistan unsurlarınca geri itilen 73 sistemsiz göçmen kurtarılırken 2’si bebek, 3’ü çocuk ve biri bayan olmak üzere 6 göçmenin ise cansız vücuduna ulaşılmıştı. (AA)