Bülent Arınç’tan 19 Mayıs’ta dikkat alımlı çıkış: AKP’yi gençler üzerinden eleştirdi

Son periyotta yaptığı tenkitlerle gündeme gelen eski Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Heyeti (YİK) Üyesi Bülent Arınç, bu kere bildirilerini gençler üzerinden verdi. Arınç, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı hasebiyle şahsî Twitter hesabından paylaşımlarda bulundu. İletilerinde şunları kaydetti:

“Kutlu istiklâl yürüyüşümüzün birinci adımının atıldığı bu aziz günde Ulusal Çabamızın önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını hürmet ve minnetle yad ediyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nızı kutluyorum.

“BENZER TELAŞLARDAN MUZDARİP”

Bu değerli günün gençlere armağan edilmiş olması hasebiyle gençlerimiz hakkında birkaç hususa değinmek istiyorm. Son devirde görüştüğüm birçok gencimizin benzeri tasalardan muzdarip olduğunu fark ettim.

“EN TEMEL NEDEN İŞSİZLİK”

Türkiye, evlatlarına gelecekte kavuşacakları mümkün bir refah vaat etmeyi terk etmeli ve acilen gençlerin korkularını gidermek için siyasetler üretmelidir.

Dünyanın globalleşerek küçüldüğü ve her an her yerden haberdar olabildiğimiz bu periyotta gençlerimiz farklı coğrafyalarda yaşayan çağdaşlarının sahip olduğu her imkâna çarçabuk erişebilmelidir.

“GÜVEN TEKRAR TESİS EDİLMELİ”

Kamu kurumlarının imtihan ve mülakatlarına münasebetiyle devlet kurumlarına ve siyaset sistemine itimat yine tesis edilmelidir. Beyin göçünün önüne geçecek teşebbüsçü ve akademik takviyeler hayata geçirilmelidir.

Hepsinden kıymetlisi gençlerimizin fikirlerini özgürce söz edebilecekleri bir iklim yaratılmalıdır. Hiçbir gencimiz niyetlerini lisana getirdiği için dert duymamalı, tasa gütmemelidir.

Bu ortamı tesis etmek bizlerin ülkemizi müreffeh bir medeniyet düzeyine eriştirmede en büyük desteğimiz olan gençlerimize borcumuzdur.”