CHP’den ABD’ye reaksiyon: Terörist için taziye iletisi yayınlanması kabul edilemez!

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Ülkemizde teröre bulaşmış bir terörist için Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanlığının taziye bildirisi yayınlanmasını kabul etmemiz mümkün değildir, kınıyoruz.” dedi.

CHP Merkez İdare Şurası (MYK), Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

MYK devam ederken gazetecilere açıklamalarda bulunan Öztrak, bugün gündemlerinde hayat pahalılığı, artan yoksulluk ve Türkiye’nin çok kıymetli öteki sıkıntıları olduğunu belirtti.

Hükümetin “metal yorgunu” olduğunu ileri süren Öztrak, aspirin tedavisiyle, pansumanla sıkıntıları çözmeye çalıştığını savundu.

İktidarın CHP’nin tekliflerini, projelerini, kopyalayıp yapıştırarak, sandığa kadar dayanmaya çalıştığını savunan Öztrak, “Ama bilinen kuraldır, taklit aslına öykünürken, aslını büyütür.” sözlerini kullandı.

Artık milletin kaygılarına kimin derman olacağını çok âlâ bildiğini söyleyen Öztrak, şöyle konuştu:

“İşte dün Balıkesir’de, Kuvayı Ulusala Meydanı’nı dolduran halkımızın coşkulu, gür sesi, başta Genel Başkan’ımız olmak üzere, CHP’nin ve ortaklarının tahlilin adresi görüldüğünü ortaya koydu. Biz, milletimizin bu büyük teveccühüne layık olmak için, gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz.

20 yıldır iş başında olan bir hükümet, bugün vatandaşlarımıza hala, ‘Sabredin’ diyebiliyorsa, o Hükümet yalnızca metal yorgunu değildir. Birebir vakitte, beyin mevti de gerçekleşmiştir. 20 yıl hem devletlerin hem de insanların hayatında epey uzun bir vakit. Lakin 20 yılın sonunda kelamlarını tutmayan, millete zulmeden bir hükümet hala sıkılmadan milletten sabır istiyorsa bu, siyasi aczin ve iflasın ilanıdır.”

“HAYAT PAHALILIĞI 4 YILDA, 5’E KATLANDI” 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 4 yıl evvel hayata geçtiğinde enflasyonun yüzde 15, artık ise yüzde 79 olduğunu belirten Öztrak, “Dört yıl evvel besin enflasyonu yüzde 19’du. Bugün besin enflasyonu oldu yüzde 94. Hayat pahalılığı 4 yılda, 5’e katlandı. O da TÜİK’in makyajlı sayılarıyla.” dedi.

Son dört yılda zerzevatın yüzde 141, meyvenin yüzde 178, yumurtanın yüzde 181, etin yüzde 222, sütün yüzde 349 artırım gördüğünü kaydeden Faik Öztrak, şöyle devam etti:

“Erdoğan’ın besleyip büyüttüğü, milletin alın terine, emeğine, cebine musallat olan bu enflasyon canavarına milletimiz daha ne kadar sabredecek? Dört yıl evvel bir otomobilin 55 litrelik akaryakıt deposu, 346 liraya doluyordu. Bugün birebir depo 1256 liraya doluyor. Artık kontağı çevirirken, vatandaşlarımızın elleri titriyor. Dört yıl evvel mazotun litresi 5 lira 75 kuruştu. Artık 25 lira 54 kuruş. 120 litrelik traktör deposu 690 liraya doluyordu. Bugün 3 bin 65 liraya doluyor. Dört yıl evvel ÜRE gübrenin kilosu 2 lira 20 kuruştu. Bugün 13 lira 20 kuruş. DAP gübrenin kilosu 3 lira 20 kuruş idi. Bugün 16 lira 10 kuruş. Çiftçilerimiz, üreticilerimiz, arşa çıkan bu girdi maliyetlerine daha ne kadar sabredecek? Artık gün, sabretme günü değildir. Bu kifayetsizlerin hiç vakit kaybetmeden, milletin önüne sandığı getirmesi için gayret günüdür.”

“BİZE KATILIN” 

Sorunların sebebi olanların, meselelerin tahlili olamayacağını savunan Öztrak, “Çözüm üretemiyorlar. Milletin sıkıntısına derman olacak takatleri kalmayınca da CHP’nin ve Genel Başkan’ının projelerine sarılıyorlar. Sayın Genel Başkan’ımız, daha iktidara gelmeden, vaatlerini hayata geçiren bir Genel Lider olarak dünya siyaset tarihine geçti bile.” diye konuştu.

Vatandaşları CHP’ye katılmaya davet eden Öztrak, şunları kaydetti:

“Genel Başkan’ımızın hafta sonunda Balıkesir’den yaptığı çağrıyı gür bir sesle bir defa daha tekrarlıyoruz, bize katılın. Hepimizin farklı kanıları olabilir. Ancak çok kıymetli bir ortak noktada birleşiyoruz. Hepimiz bu ülkeyi son vatanımız olarak görüyor, canımızdan kutsal biliyoruz. Bundan yüz yıl evvel olduğu üzere ayrılıklarımızı bir kenara bırakalım. 6 partinin genel liderin, ‘Söz konusu vatansa, bu ülkenin ve bu aziz milletin geleceğiyse gerisi teferruattır’ diyerek bir masada toplandığı üzere tüm Türkiye, ‘Millet Masası’nın etrafında kenetlenelim. Omuz omuza verelim. Daima bir arada ülkemizi aydınlık yarınlara ulaştıralım.”

“MÜTTEFİKLERİMİZ DAHA İHTİMAMLI OLMALI” 

Faik Öztrak, açıklamalarının akabinde, “ABD’nin PKK’nın Suriye kolu SGD’nin öldüren terörist için taziye bildirisi yayınlaması büyük reaksiyon çekti. Sizin bu taziye iletisiyle ilgili bir değerlendirmeniz olacak mı?” sorusuna, şu karşılığı verdi:

“Ülkemizde teröre bulaşmış bir terörist için Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanlığının taziye bildirisi yayınlanmasını kabul etmemiz mümkün değildir, kınıyoruz. Müttefiklerimizden bu hususlarda daha ihtimamlı olmalarını bekliyoruz. Olağan bu soruyu soran yayın organın da ‘o metne bu terör örgütünü yazdırdım.’, ‘Şu metne bu terör örgütünü yazdırdım.’ diye içerde caka satan Erdoğan’a bu bildiri hakkında ne düşündüğünü sormasını da bekliyoruz.”


 

KAYNAK: HABER7