Eski DGM Başsavcısı Nusret Demiral hayatını kaybetti

Nusret Demiral bu sabah kahvaltıdan sonra geçirdiği kalp krizi sonrası kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı. Nusret Demiral DGM Başsavcısı olarak birçok değerli davaya bakmıştı.

Odatv’de yer alan habere nazaran,Türkiye Birleşik Komünist Partisi başkanları Haydar Kutlu ve Nihat Sargın; hayali ithalatçı Kemal Horzum ve DEP’li milletvekillerinin davaları; Doç. Dr. Bahriye Üçok, Prof. Dr. Muammer Aksoy, Uğur Mumcu cinayetleri, ve Sivas Madımak katliamı üzere birçok sansasyonel olayın savcılık misyonunu yürütmüştü. Madımak katliamının bir tahrik sonucu olduğunu söylemesine o periyot çok reaksiyon gösterilmişti. Nusret Demiral TBMM’de Kürtçe yemin eden DEP’li milletvekilleri içinde idam cezası talep etmişti. 

“EZAN TÜRKÇE OKUNSUN”

Nusret Demiral emekli olduktan sonra ise Milliyetçi Hareket Partisi’nden siyasete girdi. 1995 yılındaki genel seçimlerde MHP’den Milletvekili adayı oldu. Seçim sürecinde “Cumhuriyetimizin birinci periyotlarında olduğu üzere ezan Türkçe okunsun” diyerek bütün dikkatleri üzerine çekmişti. Bu genel seçimlerde MHP baraj altı kaldı. MHP idaresi baraj altı kalmasında  Nusret Demiral’ın bu çıkışının tesirli olduğunu düşünerek Nusret Demiral’ı disiplin konseyine vermişti. Bu süreçten sonra Nusret Demiral faal siyaseti bırakıp, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalıştı.