Euro Bölgesi’nde imalat sanayi PMI, haziranda düştü

S&P Küresel, Euro Bölgesi’nin haziran ayı imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) sonuncu verisini açıkladı.

Buna nazaran, Euro Bölgesi’ndeki fabrika faaliyetleri, tüketicilerin satın alma konusunda temkinli davranmasından olumsuz etkilendi.

Euro Bölgesi’nde mayısta 54,6 olan imalat sanayi imalat sanayi PMI, haziranda 52,1’e gerileyerek yaklaşık 2 yılın en düşük düzeyine indi.

S&P Küresel, öncü datalarda haziran ayı imalat PMI’yı 52 puan olarak açıklamıştı.

“DÜŞÜŞ ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA İVME KAZANACAK ÜZERE GÖRÜNÜYOR”

S&P Küresel Baş Ekonomisti Chris Williamson, bahse ait değerlendirmesinde, “Euro Bölgesi imalatı, talepteki keskin düşüşün tesiriyle 2 yıldır birinci defa üretimin azalmasıyla haziranda düşüşe geçti” tabirini kullandı.

Williamson, artan fiyatlar ve meçhul ekonomik görünüm nedeniyle tüketicilerin harcama konusunda daha temkinli olması sonucu talebin zayıfladığını tabir ederek, “Düşüş (imalatta) önümüzdeki aylarda ivme kazanacak üzere görünüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Euro Bölgesi’nde mayısta yüzde 8,1 olan yıllık enflasyon, güç ve besin maliyetlerinin artmaya devam etmesiyle haziranda yüzde 8,6’ya çıkarak kayıtlardaki en yüksek düzeye ulaştı. Enflasyonda Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüzde 2’lik gayesi, şimdiden 4 katından fazla aşıldı.

PMI datalarında 50 puanın üstü büyümeye işaret ederken, 50 puanın altı daralmayı gösteriyor.