Fransa’dan Türkiye atağı: Kriz büyürse vatandaşlarını tahliye edecek

Türkiye ve Yunanistan ortasında tansiyon süratle yükselirken, Fransa ve Güney Kıbrıs’tan Türkiye zıddı bir atak geldi.

Fransa ve Güney Kıbrıs Rum İdaresi,​​​​​​​ mümkün bir kriz sırasında Fransızların tahliyesini kolaylaştıran bir muahedeye imza attı. Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna ve Güney Kıbrıslı mevkidaşı Yannis Kasulidis’in dün Paris’te muahedeyi imzaladığı aktarıldı.

Güney Kıbrıs basını, görüşmede Fransız Bakan Colonna’ın “Türkiye’nin son periyotta Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a yönelik telaffuzlarını eleştirdiği” bilgisini aktardı. Colonna’ın “Türkiye’nin saldırgan telaffuzunun bölgede istikrarsızlığı artırdığını” söylediği, tahliye mutabakatının da artan tansiyon nedeniyle imzalandığı belirtildi.

Güney Kıbrıslı bakan Kasulidis’in de Kıbrıs sıkıntısının tahliline ait fikirlerini Fransız bakana ilettiği kaydedildi.

ATİNA’DA DA TÜRKİYE ZIDDI AÇIKLAMALAR YAPMIŞTI

Bu hafta başında Türkiye’ye gelerek mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Fransa Dışişleri Bakanı Colonna, daha sonra gittiği Atina’da Türkiye aksisi açıklamalarda bulunmuştu. Yunan Kathimerini gazetesine konuşan Colonna, Türkiye ve Yunanistan ortasında artan tansiyonda Yunanistan’a takviye açıklaması yapmıştı. Colonna, Türkiye’nin mülteci krizini Avrupa Birliği’ni istikrarsızlaştırmak için silah üzere kullandığını da sav etmişti.

Türkiye ve Yunanistan ortasında tansiyon, son vakitlerde hava alanlarından, Ege Denizi’ndeki adalara, deniz yetki alanları ve kıta sahanlığından, Akdeniz’deki hidrokarbon kaynakları ve Kıbrıs’a kadar birçok mevzuda süratle artıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta katıldığı bir aktiflikte “Ey Yunan, tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur. Yunanistan’a tek cümlemiz var, İzmir’i unutma. Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece birden gelebiliriz” demesi Yunanistan’da büyük reaksiyona yol açmıştı.