Hapşırma şikayeti olan iki hastanın burunlarından sinek larvası çıktı

Hapşırma ve burun tıkanıklığı üzere şikayetleri nedeniyle farklı hastanelere giden ve saman nezlesi tanısı konularak ilaç kullanmaya başlayan iki kişi, şikayetleri geçmeyince Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Kayhan Öztürk‘e başvurdu. Hastaları muayene eden Öztürk, birinin burnundan 3, başkasının burnundan 1 larva çıkardı.

Öztürk, halk ortasında kurt ya da kurtçuk olarak isimlendirilen larvaların sinek yumurtasıyla bulaştığını söyledi. Larvaların burna ya da göze yerleştiğini söz eden Öztürk, sinüsler içerisinde saklanan larvaların burun içerisinde gezinerek alerjik şikayetlere neden olabildiğini söyledi.

Burun içinde dolaşan larvaların burunu kaşındırarak akıntıları artırdığını, bu akıntılardan beslenerek hayatını idame ettirdiğini anlatan Öztürk, “Bir hastamızda şikayetler 17 gün sürmüştü. Burunda çok az rastlanan bu olayda, şikayetler ani başlıyor ve uzun sürebiliyor” dedi.

HASTALARIN ŞİKAYETLERİ SONA ERDİ

Öztürk, larvaların alerjik semptomlara neden olduğunu lisana getirdi. Larvaların burun içerisindeki hareketlerinin burun salgılarını artırdığını belirten Öztürk, “Kurtların bu salgılardan beslendiğini düşünmekteyiz. Tedavide kurtları çıkarmak gerekmektedir. Hastamızda, muayenede yanak ardı sinüs dediğimiz maksiller sinüsten çıkan küçük bir sinek cinsinin larvalarını gördük. Hastamızdan 3 larva çıkardık” diye konuştu.

Öztürk, öteki hastanın da gözünden daha evvel 16 larva çıkarıldığı hikayesiyle kendilerine başvurduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

“Hasta tekraren kulak burun boğaz muayenesine girmesi ve birçok alerji ilacı kullanmasına karşın şikayetleri geçmeyince hastanemize başvurdu. Hastanın yapılan muayenesi ve radyolojik muayenesinde larva ile uyumlu görünüm olması üzerine hasta operasyona alınarak sinüs içerisinden bir larva çıkarıldı. Süreç sonrası sonraki gün hastalarımızın hiçbir şikayeti kalmadı. Alerjik tedaviye karşılık vermeyen, ani başlayan alerji şikayetlerinde burun içerisindeki larvalar araştırılmalı, cerrahi olarak yaşadıkları alandan çıkarılmalıdır”