Hindistan ve Avustralya 2. Elizabeth’in vefatı hasebiyle ulusal yas ilan etti

Hindistan İçişleri Bakanlığı, Kraliçe 2. Elizabeth’in mevti nedeniyle bugün ulusal yas ilan ettiğini açıkladı.

Tüm resmi binalarda bayrakların yarıya indirildiği Hindistan’da, Kraliçe’ye hürmet göstergesi olarak tüm resmi cümbüş tertipleri iptal edildi.

Başbakan Narendra Modi, Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatı nedeniyle Kraliyet ailesi ve İngiltere halkına taziyelerini sunduğunu toplumsal medya paylaşımında, Kraliçe’yi gözü pek biri olarak nitelemişti.

Avustralya’da parlamento oturumlarına orta verildi

Avustralya Başbakan Anthony Albanese, ABC News’e yaptığı açıklamada, Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatı hasebiyle 22 Eylül’ün ulusal yas ilan edildiğini söyledi.

Albanese, 22 Eylül’ün insanların Kraliçe’ye olan hürmetlerini gösterebilmeleri için resmi tatil günü olacağını söz etti.

Kraliçe’nin vefatı nedeniyle parlamento oturumlarına orta verildiğini anımsatan Albanese, bu oturumların daha sonra telafi edileceğini belirtti.

Ulusal yas gününün, 19 Eylül’de düzenlenecek cenaze merasimine katılacağı öğrenilen Albanese’nin Avustralya’ya dönüşüne denk getirildiği düşünülüyor.

Birleşik Krallık Kraliçesi 2. Elizabeth, İskoçya’da tatilini geçirdiği Balmoral Kalesi’nde 8 Eylül’de hayatını kaybetmişti.