İkinci Dünya Savaşı’ndaki son seks kölesi 92 yaşındaki kadın vefat etti

Tayvan’da kadınların refahı için çalışan bir sivil toplum kuruluşu, 2. Dünya Savaşı’nda Japon imparatorluk askerleri tarafından ‘seks kölesi olarak kullanıldığı belirtilen’ kadınlardan sonuncusunun, 92 yaşında hayata veda ettiğini duyurdu.

Tayvan’da kadınların refahı için çalışan Taipei Kadınlara Yardım Vakfı 22 Mayıs’ta yaptığı basın açıklamasında, 2. Dünya Savaşı’nda Japon imparatorluk askerleri tarafından ‘seks kölesi (Comfort Women) olduğu belirtilen’ ve bu kadınların sonuncusu olduğuna inandıkları 92 yaşındaki kadının, 10 Mayıs’ta yaşamını yitirdiğini duyurdu.

JAPON HÜKÜMETİNDEN TAZMİNAT VE ÖZÜR TALEP EDİLİYORVakıf açıklamasında “Kadınlara Yardım Vakfı, Tayvan’ın müfredatının, Ulusal Tarih Müzesi’nin ve tarih kitaplarının Tayvan’daki ‘comfort women’ (seks köleleri) hakkındaki tarihsel gerçeği kaydetmesi gerektiğini savunmaya devam edecek böylece bu tarih, bir kişinin ölümü nedeniyle yok olmayacak.Ayrıca savaş altında kadınlara yönelik cinsel şiddetin zararlarını, kadınlara yönelik toplumsal cinsiyet şiddetinin zararları hakkında eğitim vermeye ve duyurmaya devam edeceğiz, ayrıca Japon hükümetinden kadın ve ailesinin üyelerinden özür dilemesini ve tazminat vermesini talep etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.200 BİN KADIN OLDUĞU İDDİA EDİLİYORTaipei Kadınlara Yardım Vakfı, toplamda 200 bin oldukları iddia edilen bu kadınlardan 2 bininin Tayvanlı olduğunu, 1992 yılında yaşayan 59 tanesini tespit ettiklerini açıklamıştı. Tayvan’ın güneydeki Tainan şehrinde 2018’de savaş sırasında zorla seks kölesi yapılan kadınlar için bir anıt dikilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir