Intel, Artan Maliyetler Nedeniyle Almanya’dan 5 Milyar Dolarlık Ek Destek İstedi

Intel, ciddi bir adımla Avrupa topraklarına milyarlarca dolarlık yatırım yapmaya karar vermişti. Almanya ise seçilen bölgelerden biriydi. Gelişmiş yarı iletken üretim tesisleri şimdiden 10 milyar doların üzerinde maliyete neden oldu. Öte yandan, yarı iletken şirketleri gelişmiş işlem teknolojileri kullandıkça maliyetler de katlanarak artmakta.

Bloomberg, Avrupa’daki enflasyon, artan enerji fiyatları ve artan malzeme maliyetleri nedeniyle Intel’in ülke hükümetinden milyar dolarlık ek destek istediğini yazdı. Almanya, Magdeburg yakınlarında inşa edilecek üretim tesisinin maliyeti ilk başta 18.7 milyar dolar olarak planlanıyordu. Devlet ise 7.2 milyar dolarlık destek sağlayacaktı.

Magdeburg yakınlarındaki tesis, Intel’in 88 milyar dolara mal olması planlanan bir sonraki büyük kampüsü olacak. Alman otomobil üreticileri 2020-2022’de ihtiyaç duydukları çiplere erişemediler. Bu nedenle Almanya hükümeti, Intel’in Magdeburg yakınlarında yeni üretim tesisini kurmasına yardım etmek istedi. Ancak şirket çip fabrikasının inşasını ertelemek zorunda kaldı.

Artan enerji fiyatları, malzeme maliyetleri ve yüksek enflasyon nedeniyle proje maliyetinin 31.675 milyar dolara çıktığı tahmin ediliyor. Teknoloji devi ise bu sebeple Almanya’dan ek olarak 5.2 milyar dolarlık ek sübvansiyon talep edecek. Alman ekonomi bakanlığı, CPU devi ile yaptığı görüşmeler hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Ancak Avrupa Birliği’nin çip üretimi konusundaki hedefleri tekrar dile getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir