İşçilerden ‘Venezia direnişi’… Erdoğan’ın imam hatipten arkadaşı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, imam hatip lisesinden arkadaşı olarak da bilinen Hasan Gürsoy’un firmasının işçilerin haklarını vermediği öne sürüldü.

Venezia Mega Outlet AVM inşaatında çalışan işçiler iş bırakarak haklarını aramak için yürüyüş yaptı.

AVM’nin özel güvenlik görevlilerinin işçilere müdahalesi sırasında ise çevredeki vatandaşların işçilere destek verdiği görüldü.

ERDOĞAN’IN LİSEDEN ARKADAŞI

Gürsoy Grup, Hasan Gürsoy ve akrabalarına ait. Gruba ait birçok şirket bulunuyor. Şirketlerin merkezleri çeşitli ilçelerde bulunmakla birlikte, Gürsoy Yatırım Holding’in merkezi Üsküdar Kalantor Sokakta bulunuyor. Pek çok inşaat işi yapan gruba bağlı şirketlerden “Gürsoy Grup Restorasyon” ve “Güryapı Restorasyon Taahhüt” firmalarının 2018-2021 yıllarında kamu kurumlarından aldığı 9 ihalenin bedeli 157 milyon TL’yi aştı.

Hasan Gürsoy ve akrabalarına ait şirketler, birçok tarihi yapının restorasyon ihalesini aldı. Bunlar arasında Süleymaniye Camii, Topkapı Sarayı, Huber Köşkü, Ahlat Köşkü, Davutpaşa Medresesi, Arkeoloji Müzesi, Okçular Tekkesi, Feshane, Ortaköy’deki Galatasaray Üniversitesi’nin yanan binası, Hasan Paşa Gazhanesi. Çamlıca Camii’nin yapımını da üstlenen Gürsoy, tarihi “Hadımköy Askeri Hastanesi”nin restorasyonunu da yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşı olarak da bilinen Hasan Gürsoy’u kamuoyu ilk kez, İstiklal Caddesi’nde 2006 yılında yapılan onarım işi ile geniş bir şekilde tanıdı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen, İstiklal Caddesi’nin onarımında kullanılan granit taşlar kamuoyunun tepkisini çekmişti. Çin’den getirtilen granit taşlar çok kısa bir süre içinde bozulunca tepkiler oluşmuş, dönemin İBB Başkanı merhum Kadir Topbaş, yapılan onarımı söktürüp yeniden yaptırtmıştı.