İsrail ve Polonya “bir yıl sonrası için” anlaştı

İsrail Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Polonyalı mevkidaşı Andrzej Duda ile gerçekleştirdiği görüşmede ikili bağlantıların güçlendirilmesi sıkıntısını ele aldı.

İkilinin, bağların tekrar eski seyrine döndürülmesi konusunda muahedeye vardıkları ve iki ülke ortasında çıkabilecek olası sıkıntıların karşılıklı hürmet ve diyalog yoluyla çözülmesini istedikleri aktarıldı.

Herzog’un, İsrail Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile yürüttüğü ortak bir teşebbüsle Polonya Büyükelçisi’nin geri dönmesini istediği, Polonya Cumhurbaşkanı Duda’nın da Polonya’nın Tel Aviv Büyükelçisi’nin yakında atanması gerektiğini söylediği aktarıldı.

Açıklamada ayrıyeten İsrail’in yeni Varşova Büyükelçisi’nin de ilerleyen günlerde itimat mektubunu Polonyalı yetkililere sunacağı bilgisine yer verildi.

İSRAİL İLE POLONYA ORTASINDAKİ DİPLOMATİK KRİZ

İsrail, Musevilerin İkinci Dünya Savaşı sırasında el konulan mallarının iadesini zorlaştıran bir yasa tasarısının Polonya Meclisinde onaylanması nedeniyle 27 Haziran 2021’de Polonya’nın Tel Aviv Büyükelçisi Mark Mirowski’yi Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

İki ülke ortasında patlak veren krizde, İsrail, Varşova Büyükelçiliği’ne atanan büyükelçiyi göndermeyeceklerini duyurmuş, tatilde olan Polonya’nın Tel Aviv Büyükelçisine de İsrail’e dönmemesi tavsiyesinde bulunmuştu.

Polonya Meclisi, 11 Ağustos 2021’de bir mülkün iade edilebilmesi için el konulmasının üzerinden en fazla 30 yıl geçmesi şartının getirildiği maddeyi kabul etmişti. Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Meclisten geçen maddeyi imzalamıştı.

İsrail ile ABD, Holokost’tan kurtulanların ve ailelerinin, başka Yahudi yahut Yahudi olmayan mülk sahiplerinin Polonya’nın Komünist rejim periyodunda haksız yere el konulan mülklerinin iade sürecini önemli halde kısıtlayacağı görüşünü savunarak kelam konusu yasaya karşı çıkmıştı.

KAYNAK: AA