İtalya Alpleri’nde buzul çökmesinden sonra kaybolan 13 kişi için umutlar tükeniyor: ‘Hiç bulunamayabilirler’

Getty Images

İtalya Alpleri’nde yer alan Marmolada Dağı’nda bir buzul kütlesinin çökmesi sonucu meydana gelen çığda kaybolan 13 kişiyi sağ bulma umutları tükeniyor.

Geçen Pazar günü öğlenden sonra meydana gelen çığda birinci gün 6 kişinin, dünse bir kişinin cansız vücuduna ulaşıldı. Kayıp sayısı 13 olarak hesaplanırken bu bireyleri arama çalışmaları yeni bir çökme riski nedeniyle zahmetle ilerliyor.

Kamu yayıncısı Rai bu sabah, kayıpları canlı bulma ümidinin tükendiğini, yardım vazifelilerinin artık kurtarma değil sadece arama çalışmaları yürüttüğünü belirtti. Arama çalışmaları dağda yeni bir çökme ya da çığ meydana gelmesi ihtimaline karşı havadan sürdürülüyor.

Saatte 300 km sürate ulaşan çığın altında kalan şahısların dağlık alandaki yarıklara düşmüş olabileceği ve beden bütünlüklerinin bozulmuş olabileceği, bunun da arama çalışmalarını daha da zora soktuğu belirtiliyor. Çığın şiddeti nedeniyle, cesedine ulaşılan 7 şahıstan sırf 3’ünün kimlikleri tespit edilebildi.

İtalya basını, vakit geçtikçe kayıp bireyleri canlı bulma ihtimalinin azaldığına, hatta cansız vücutları bulmanın bile kesin olmadığına dikkat çekiyor.

La Repubblica gazetesi bugün, buz katmanının altında kalan cesetleri bulmanın zahmetine atıfla “Sonsuza kadar gömüldüler” başlıklı bir haber yayımladı. Gazeteye konuşan Alpler Kurtarma Birliği başkanı Maurizio Dellantonio, “Cesetler haftalar ya da aylar sonra, altında kaldıkları buz eridiğinde ortaya çıkabilir. Kimileri da tahminen hiç bulunamayabilir” dedi.

Çığın, yüksek hava sıcaklıkları nedeniyle buzulun bir kısmında erime meydana gelmesi ve oluşan su katmanının buzul kütlesinde kaymaya yol açmasından kaynaklandığı üzerinde duruluyor. Bölgede yaşayanlar, son günlerde buz kütlesinin altından su akıntısı sesi duyduklarını anlatıyor.

Getty Images Reggio Emilia’da İkinci Dünya Savaşı sırasında batan Ostiglia isimli tekne kuraklıkla tekrar ortaya çıktı

OLAĞANÜSTÜ HÂL İLANI

İtalya geneline düşük yağış oranlarıyla geçen kışın akabinde Mayıs başından bu yana da mevsim normallerinin çok üzerindeki hava sıcaklıkları harika sonuçlara yol açıyor. Ülkenin en uzun ırmağı Po’da su düzeyinin son 70 yılın en düşük düzeyine gerilediği hesaplanıyor.

Hükümet dün akşam kuzeydeki 5 bölgede kuraklık nedeniyle acil durum ilan etti. Emilia-Romagna, Friuli Venezia Giulia, Lombardia, Piemonte ve Veneto bölgelerine 36.5 milyon euro’luk özel bir fon tahsis edildi.

İtalya Başbakanı Mario Draghi de dün Marmolada Dağı yakınlarındaki Canazei kasabasını ziyaretinde, yaşanan çığ felaketini “Bu öngörülemez bir tarafı olan lakin etrafın ve iklim durumunun bozulmasıyla da ilişkili bir dram” diye niteledi.

Draghi, bu üzere olayların tekrarlanması ihtimalinin “çok aza indirilmesi ve hatta ortadan kaldırılması” için hükümetin tedbirler alacağını söyledi.