İzmir’de eniştesini öldürdü, beraat etti

İzmir’in Buca ilçesinde yaşayan Kadir Solak (31), 28 Ekim 2018 günü ablası ile nafaka hengamesine şahit olduğu eski eniştesi Ferzende Hoş (52) ile telefonu eline alıp, tartışmaya başladı.

Daha sonra kendisini yüz yüze konuşmaya çağıran Güzel’in konutuna giden Solak, burada dövüldüğünü belirterek polise şikayetçi oldu.

Sokakta dövdü

Ferzende Hoş, 22 Kasım’da Gazeteci Müellif İsmail Sivri Bulvarı’nda karşılaştığı Solak’a gerisinden saldırarak su terazisi ile başından yaraladı.

Kaçan Solak’ın peşinden koşan Hoş, tekrar dövmeye başladı.

Alüminyum kesim ile öldürdü

Bu sırada Kadir Solak, eline geçirdiği alüminyum kesim ile Güzel’i kasığından yaraladı.

Hastaneye kaldırılan Ferzende Hoş, kurtarılamadı.

Gözaltına alınan Kadir Solak tutuklandı.

2019 yılında lokal mahkeme beraatine karar verdi

Kadir Solak hakkında İzmir 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ‘kasten öldürme’ hatasından dava açıldı.

Daha sonra mahkeme, darp raporunu da göz önüne alıp, Solak’ın kontrollü hürlükle tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

2019 yılında lokal mahkeme, Solak’ın yasal savunma hudutları içinde hareketi gerçekleştirdiği gerekçesiyle beraatine karar verdi.

İstinaf ortaya girdi, 12,5 yıl mahpus cezası aldı

Karar, istinaf mahkemesine taşındı.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi de 8 Nisan 2021’de beraat kararını bozarak, sanığın müebbet mahpusla cezalandırılmasına hükmetti.

Haksız tahrik indirimi uygulayan mahkeme, cezayı 12,5 yıla düşürüp, sanık için tutuklama kararı verdi.

Tutuksuz yargılanan Solak, mahkemenin kararı sonrası tutuklandı.

Yargıtay da istinafın kararını bozdu

Sanık avukatları Tolga Turgut ve Ercan Dönmez de kararı Yargıtay’a taşıdı.

Üst mahkeme, haziran ayında kararını açıkladı.

Kararda; sanığın Ferzende Güzel’in saldırısına uğradığı, kaçmaya çalıştığı, bu sırada yere fikir eline geçirdiği sert cisimle karşı koyduğu hatırlatıldı.

Yeniden tahliyesine karar verildi

Ferzende Güzel’in, Kadir Solak’ın beden dokunulmazlığına karşı gerçekleşen ve tekrarı kesinlikle olan haksız bir saldırıyı; o anki hal ve kaidelere nazaran, atakla orantılı bir formda defetme zorunluluğunda bulunmasına karşın bu sonu mazur görülebilecek bir heyecan, dehşet ve telaşla aştığı, ‘meşru savunmada sonun aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, kaygı ve telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez’ hükmü ile İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nin kararının bozulmasına, sanığın oy çokluğu ile tahliyesine karar verdi.

“Bu çok az uygulanan bir karardır”

Yargıtay’ın kararı sonrası DHA’ya konuşan avukat Tolga Turgut, “Yargıtay, mevzuyu yasal müdafaa olarak kıymetlendirdi. TCK’nın 27/2 hususu mucibince ‘korku, panik ve heyecan sebebiyle sonun aşılması halinde ceza verilemez kuralı gereği’ müvekkilim tahliye edildi. Bu çok ender uygulanan bir karardır.” dedi.