Japonya Başbakanı’ndan kabinede ‘tarikat’ revizyonu

Japonya Başbakanı Fumio Kişida, eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe suikastının akabinde gündeme gelen ve siyasilerle “Moon Tarikatı” olarak da bilinen “Birleşme Kilisesi”nin alakası olduğuna dair tartışmalar üzerine kabinesinde değişikliğe gitti.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, son değişim Kişida’nın Ekim 2021’de vazifeye başlamasından bu yana ikinci kabine değişikliği oldu.

Eski Japonya Başbakanı Abe’nin 8 Temmuz’da seçim kampanyası sırasında öldürülmesinin akabinde kamuoyunun Kişida’nın kabinesine ve hükümetine yönelik takviyesi zayıflamaya başladı.

Bakanlarına ve öbür üst seviye yetkililere, “Birleşme Kilisesi ile olan kontaklarını gözden geçirmeleri” talimatı verdiği bilinen Kişida, değişikliğin asıl maksadının Kovid-19 salgını, enflasyon, Çin ile Tayvan ortasında artan tansiyon ve Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş olduğunu söyledi.

ABE’NİN KARDEŞİ VAZİFEDEN ALINDI

Değişikliği açıklayan Kabine Baş Sekreteri Hirokazu Matsuno, kiliseyle bağlarını kabul eden 7 bakanın vazifeden alındığını açıkladı.

Şinzo Abe’nin kardeşi Savunma Bakanı Nobuo Kişi ve Kamu Güvenliği Kurulu Lideri Satoshi Ninoyu misyondan alındı.

Nobuo Kişi’nin yerine eski Savunma Bakanı Yasukazu Hamada geldi. Daha evvel Dışişleri ve Savunma Bakanı olarak misyon yapan Taro Kono ise Dijital Dönüşüm Bakanı olarak Kabineye geri döndü.

Ekonomi ve Ticaret Bakanı Koici Hagiuda’nun yerine ise Yasutoshi Nishimura getirildi. Katsunobu Kato ise Sıhhat Bakanı olarak atandı.

Ne olmuştu?

Eski Başbakan Şinzo Abe suikastının akabinde ortaya atılan ve siyasilerle Moon Tarikatı’nın bağlantısı olduğuna dair tezler tartışmalara yol açtı.

Abe’nin kardeşi Savunma Bakanı Nobuo Kişi, 26 Temmuz’da düzenlediği basın toplantısında, “Birleşme Kilisesi”nin birkaç üyesiyle bağının olduğunu ve evvelki seçimlerde “gönüllü” üyelerden dayanak aldığını belirtmişti.

Nobuo Kişi, seçim için destekçi bulunmasının kıymetli olduğunu söylemiş, kilise üyelerinin gelecekteki seçimde dayanağına dair soruyu, “Yalnızca istekli oldukları için gelecek seçimde ne olacağına yanıt veremem” halinde yanıtlamıştı.

“Moon Tarikatı” olarak da bilinen “Birleşme Kilisesi”nin eski Lideri Kwak Chung Hwan, suikast sonucu hayatını kaybeden Abe’nin babası ve büyükbabasının Moon Tarikatı’nın kurucusu Sun Myung Moon ile yakın münasebet içinde olduklarını tez etmişti.

Abe suikastıyla ilgili soruşturmayı yürüten müfettişler, zanlı Yamagami Tetsuya’nın annesinin dini bir kümeye bağış yaptığı için iflas ettiğini söylediğini aktarmıştı.

Eski Başbakan Abe, 8 Temmuz’da ülkenin Nara kentinde Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına takviye için açık hava etkinliğinde yaptığı konuşma sırasında vurularak öldürülmüştü. (HABER MERKEZİ)