Kapadokya’nın kalbine hancer

Turistler 10 dakika yürümesin diye dünya mirası Kapadokya’nın ortasına yol açılmaya başlandı. Kapadokya Etraf Platformu Koordinatörü Mükremin Tokmak milyonlarca yılda oluşan kaya ve manastırların tehlikeye atıldığını belirtti.

Milyonlarca yılda oluşan dünya mirası Kapadokya’nın ortasından yol geçiriliyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve içinde Bizans’tan kalma manastır, kilise ve yeraltı kentlerini barındıran Kapadokya’nın içinden geçirilecek 2.2 kilometrelik yolun 12 metre genişlikte ve çift şeritli olacağı öğrenildi.

Günlük 200 ile 300 turist otobüsünün kullanacağı Göreme’den Ortahisar’a uzanan yol güzergahı içinde kiliseler, peri bacaları ve kaya oluşumları bulunuyor. Kapadokya Etraf Platformu Koordinatörü Mükremin Tokmak, turistler 600 metre yürümesin diye açılacak yolla birlikte Kapadokya’nın kalbine adeta hançer saplanmış olacağını söyledi.

600 METRE ARA İÇİN DUBLE YOL AÇIYORLAR
Planlanan yolun geçirileceği alan 1. derece doğal sit ve 1. derece arkeolojik sit alanı özelliğine de sahip.

‘MİRAS LİSTESİNDEN ÇIKAR’

Tokmak, yolun açılmasıyla birlikte dünya mirası oluşumların önemli ziyan göreceğini belirtirken yol kenarlarının kısa müddet içinde imara açılabileceği ikazında da bulundu. Yol için UNESCO’dan onay alınmaması halinde Kapadokya’nın dünya listesinden çıkarılma riski yaşanabileceği de bildirildi.

Edinilen bilgilere nazaran, yeni yol güzergahından su, doğalgaz ve elektrik çizgileri da geçirilecek. Bu nedenle müdafaa altındaki alanda bilhassa su ve doğalgaz çizgileri için kanalların açılacağı, bu süreçlerin de dünya mirasına ziyan vereceği söz edildi. Yeni yolu cins otobüslerinin yanı sıra balon turizmi kapsamında her gün binlerce aracın kullanacağı da belirtildi.

Yolun altındaki manastır ve gizli kilise tehlikede

Mükremin Tokmak, ham olarak açılan yolun yıllardır traktörlerin kullandığı bağ yolları olduğunu, artık bu yolların duble yol olarak yapılacağını söyledi. Tokmak, “Yeni açılacak yolun altında manastır kompleksi ve gizli kilise var. Yolun bir tarafı Zemi Vadisi, öteki taraf açık hava müzesi. Bu oluşumun tam ortasına hançer saplar üzere yol geçiriyorlar. Onu da getirip asfalta bağlayacaklar. Yalnızca turistler 10 dakika yürümesin diye katliam yapacaklar” dedi.

Mükremin Tokmak

Cumhurbaşkanı’nın müsaadesi olmadan dava açılamıyor

Yeni yolun açılmasıyla birlikte hala kullanılan ve kiliselere ziyan verdiği belirtilen mevcut yol büsbütün trafiğe kapatılacak. Yeni yolun da ziyanı önlemeyeceğini savunan Mükremin Tokmak, “Kapadokya Alan Başkanlığı ismi altında burası adeta bir talan başkanlığına dönüştü. Evvelce muhafaza konseyleri vardı mahkemelere gidip yürütmeyi durduruyorduk. Artık Cumhurbaşkanı’nın müsaadesi olmadan dava da açılamıyor” diye konuştu.