Kelamlarıyla, satırlarıyla hafızalara yer edinen aşk dolu bir şair: Attila İlhan

Türk edebiyatının usta kalemi Attila İlhan, azdığı pek çok şiir ve romanla edebiyatımıza büyük katkı sunan şair, İstanbul Aşiyan’da bulunan kabristana defnedildi.

Attila İlhan, 15 Haziran 1925’te İzmir’de dünyaya geldi. Şair, edebiyatımızda derin izler bıraktı. Bugün bile şiirleri okunan, paylaşılan Attila İlhan’ın hayat kıssasını sizlere aktarıyoruz.

Bu dünyadan bir Attila İlhan geçti…

Ben Sana Mecburum

Şairi, sevenleri daha çok Ben Sana Mecburum Bilemezsin şiiriyle tanıyor olsa da onun edebiyatseverlerin lisanına pelesenk olmuş öbür şiirleri de mevcut. Aysel Git Başımdan, Üçüncü Şahşın Şiiri, An Gelir, üzere şiirleri müellifin ismiyle adeta özdeşleşmiştir.

Attila İlhan şiir dışında da eserler verdi. Bilhassa Kurtlar Sofrası romanı bir periyoda damgasını vurmuştur.

İlk şiir kitabı yayınlandı

Attila İlhan 5 Haziran 1925’te İzmir Menemen’de doğdu. Birinci ve orta eğitiminin büyük bir kısmını İzmir ve babasının işi münasebetiyle gittikleri farklı bölgelerde tamamladı.

İstanbul Işık Lisesi’ne yazıldı. 1946’da mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu.

Üniversite hayatının başarılı geçen yıllarında Yığın ve Gün üzere mecmualarda birinci şiirleri yayınlanmaya başladı. 1948’de birinci şiir kitabı Duvar’ı kendi imkanlarıyla yayınladı.

Gazetecilik hayatı

Son sınıfta gazeteciliğe başlamasıyla birlikte tahsilini yarıda bıraktı. Sinemayla olan ilgisi, yeniden bu periyotta, 1953’te Vatan gazetesinde sinema tenkitleri yazmasıyla başladı.

Roman ve şiire yoğunlaştı

On beşe yakın senaryoya Ali Kaptanoğlu ismiyle imza attı. Sekiz yıl İzmir’de kaldığı devirde, Demokrat İzmir gazetesinin başyazarlığını ve genel yayın direktörlüğünü yürüttü.

Daha sonra ise müelliflik devrine yük vererek roman ve şiirler yazdı. 1968’de Biket İlhan ile evlendi, 15 yıl evli kaldı.

Attila İlhan öldü

Attila İlhan birinci kalp krizini 1985 yılında geçirdi. Bu tarihten sonra kardiyolojik meseleleri devam eden İlhan’ın 2004’ten itibaren sıhhat durumu daha da bozuldu. 10 Ekim 2005’te İstanbul’daki konutunda geçirdiği ikinci kalp krizi sonucu hayata veda ettiğinde 80 yaşındaydı.