Kobanê davası: Sanıkların salonu terk etmeleri engellendi

ANKARA- IŞİD’in Kobanê’ye yönelik hücumlarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto hareketleri münasebet gösterilerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Liderleri, Merkez Yürütme Heyeti (MYK) üyelerinin de ortalarında bulunduğu 22’si tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 15’inci duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüldü.

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmada sanıklardan Sibel Akdeniz, Zazaca tercüman olmadığı için savunma yapamazken, mahkemede hazır bulunan Sebahat Tuncel’in savunması da mahkeme heyeti tarafından yarıda kesildi.

Tuncel’in mahkeme heyetinin bu haline ‘kürsüden ayrılmayarak’ reaksiyon göstermesi üzerine duruşmada gerginlik yaşandı.

Söz hakkı tanınana kadar yerine geçmeyeceğini belirten ve kürsüde kalmaya devam eden Tuncel’in kelam kullanma talebi heyet tarafından ‘mahkeme disiplinini bozma’ olarak kayıtlara geçti. Yargılamada usulsüzlük yapıldığı argümanıyla salonu terk etmek isteyen sanıkların jandarma tarafından salondan çıkmalarına müsaade verilmezken, duruşmaya 13.30’a kadar orta verildi.

‘JANDARMA SET ÇEKTİ, SANIKLAR SALONU TERK EDEMEDİ’

Mahkeme heyetinin şahit dinleme tarzı ve savunmanın sonlandırılmasına dair bir tavır içerisinde olduğunu tabir eden Avukat Sipan Cizreli, bugün devam eden duruşmada yaşananları şu biçimde anlattı:

“Her dönemin başında birinci gün mahkeme gelen- giden evraklara ait kelam kurar, akabinde da yargılananlara ve müdafilerine kelam veriyor. Lakin bugün bu yöntemden şaştı ve şimdi savunmasını yapmamış yargılananlara savunma yapıp yapmayacaklarını sordu. Sebahat Tuncel duruşmada kelam aldı ve Tuncel’in savunması tamamlanmadan yarıda kesildi, mikrofonu kapatıldı. Tuncel de bu duruma reaksiyon göstererek kürsüden ayrılmadı. Başka yargılanan bireyler de kürsüye geçmedi. Onların da kürsüye geçmediğini mahkeme heyeti zapta geçti. Bunun üzerine yargılanan arkadaşlar salonu terk etmek istemesine karşın jandarma ile set çekildi, salondan dışarıya kimse çıkarılmadı. Bu sırada protestolar oldu ve duruşmaya orta verildi.” (DUVAR)