Kolombiya ile Venezuela anlaştı: Bağlantılar olağanlaşma sürecine girdi

Kolombiya Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva, komşu ülke Venezuela ile bozulan diplomatik alakaların tekrar düzeltileceğini bildirdi.

Alvaro Leyva, Venezuela’nın Kolombiya sonundaki Tachira eyaletinde mevkidaşı Carlos Faria ile bir ortaya gelerek bozulan münasebetlerin onarılacağını söyledi.

Carlos Faria, “Vakti geldiğinde ülkelerimizi temsil edecek ve farklı konsolosluklarda çalışması gereken tüm takımlarımızın derhal vazifelerine başlaması konusunda anlaştık” ifadesini kullandı.

Leyva da iki ülkenin 2 bin 200 kilometreden fazla hududa sahip olduğunu anımsatarak, “Büyükelçilerin ve öbür diplomatik konsolosluk yetkililerinin atanmasıyla, önümüzdeki 7 Ağustos’tan itibaren ikili bağların kademeli olarak olağanlaştırılması için taraflar isteğini ortaya koydu” dedi.

Kolombiya’nın seçilmiş Cumhurbaşkanı Gustavo Petro‘nun 7 Ağustos’ta vazifesi devraldıktan çabucak sonra Venezuela’ya büyükelçi atayacağı bilgisi paylaşıldı.

Kolombiya’da 19 Haziran’da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Petro, 22 Haziran’da Devlet Lideri Nicolas Maduro ile yaptığı telefon görüşmesinde iki ülke kara hududunun açılmasını ele aldıklarını duyurmuştu.

İLİŞKİLER OCAK 2019’DA KESİNTİYE UĞRAMIŞTI

Kolombiya eski Cumhurbaşkanı Ivan Duque hükümetinin, Venezuela’da 23 Ocak 2019’da kendisini devlet lideri ilan eden periyodun Ulusal Meclis Lideri Juan Guaido’yu “meşru devlet başkanı” olarak tanımasının akabinde iki ülke münasebetleri kesintiye uğramıştı.

Venezuela hükümeti, 23 Şubat 2019’daki açıklamasında, Kolombiya’nın “ciddi ve yasa dışı tehditlerini” münasebet göstererek bu ülkeyle olan hududu süreksiz kapatma kararı almıştı.

Maduro, 24 Şubat 2019’da basına verdiği demeçte, Kolombiya ile diplomatik alakaları kestiklerini, ayrıyeten Kolombiya Büyükelçisi’ne Venezuela’yı terk etmesi için 24 saat verdiklerini açıklamıştı.

Venezuela ve Kolombiyalı yetkililerin sonları yine açma görüşmeleri en son 6 Eylül 2021’de gerçekleşmiş, müzakerelerin ilerleme olmakla bir arada devamı getirilmemişti.