Kosova’da siren sesleri duyuldu

Ülke basınındaki haberlerde, Kosova’da siren seslerinin duyulduğu söz edilirken, Kosovalı Sırpların bu sesler üzerine sonları kapattığı aktarıldı.

Kosova Polisi Müdür Yardımcısı Besim Hoti, AA’ya yaptığı açıklamada, Kosovalı Sırpların araçlarla hudut geçişlerini kapattığını doğrulayarak, polis güçlerinin de Brnjak ve Jarinje hudut kapılarını kapattığını söz etti.

“Silah sesleri duyuldu, yaralanma yok”

Bu ortada, Kosova polisi ayrıyeten, kimi yerlerde silah sesleri duyulduğunu belirterek, bunlardan kimilerinin polis güçlerine yönelik olduğunu lakin kimsenin yaralanmadığını bildirdi.

Ülke basını ise Arnavut kökenli vatandaşlara hücumda bulunulduğu ve bu akınlarda araçlarda hasar oluştuğu bilgisini paylaştı.

Bu ortada, Kosova hükümeti, kimlik kartları ve araç plakaları için yarından itibaren yeni yasanın yürürlüğe gireceğini belirtti.

Kosova kimlik kartı ve plakası kuralı, tansiyonu tırmandırdı

Kosova’da yaşayan Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması zorunluluğun getirileceğinin bildirilmesi üzerine de Kosova’daki Sırplar birtakım kent yollarını kapattı.

Sırbistan Savunma Bakanlığı ise Kosova’ya rastgele bir müdahalede bulunmadıklarını ve toplumsal medyada yaşanan dezenformasyona prestij edilmemesi gerektiğini belirtti.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in bu gece açıklama yapması bekleniyor.