Kritik vazifelere yeni atamalar! Erdoğan imzayı attı

Türkiye ile Yunanistan arasında son yıllarda yaşanan tansiyon nedeniyle ehemmiyeti artan Genelkurmay Başkanlığı Yunanistan-Kıbrıs ve Denizcilik-Havacılık Daire Başkanlığı’na Tuğamiral Burak Akçay atandı. Suriye’deki yeni gelişmeler ve mümkün bir harekât nedeniyle daha da ehemmiyet kazanan Barış Kalkanı Harekât Bölgesi Komutanlığı’na getirilen isim ise İkinci Ordu Kurmay Lideri Tümgeneral Selami Arslan oldu.

YUNANİSTAN İLE GERİLİM

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi gereği; albaylıktan tuğgeneral/tuğamiral rütbelerine terfiler ile general ve amirallikte bir üst rütbeye terfiler ve atamalar Cumhurbaşkanı tarafından yapılıyor.

Türkiye ile Yunanistan ortasındaki alakalar, son yıllarda önemli bir tansiyon içine girdi. Kıbrıs, Batı Trakya Türk Azınlığı, hava alanı, kara suları, kıta sahanlığı, arama kurtarma (SAR) çalışmaları üzere kronik problemler sürüyor. Gerginlik, son yıllarda Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ile Yunanistan’ın gayri askeri statüdeki adaları silahlandırması nedeniyle daha da tırmandı. Ulusal Savunma Bakanlığı’nın tespitlerine nazaran; Yunanistan, askerî deniz ve hava araçları ile Gayri Askerî Statüdeki Adalara yönelik ihlallerini sürdürüyor.

Türkiye ile Yunanistan askeri yetkililerinin İtimat Artırıcı Tedbirler Toplantısı’nın dördüncüsünün Ankara’da yapılması planlanmıştı. Fakat tansiyon nedeniyle bahar aylarında yapılması beklenen bu toplantı hâlâ yapılamadı. Türkiye ile Yunanistan ortasındaki tansiyonun askeri boyutunun yüklü olması, Genelkurmay Başkanlığı Yunanistan -Kıbrıs ve Denizcilik-Havacılık Daire Başkanlığı’nın kıymetini daha da artırdı. Bu dairenin başındaki isim olan Tuğamiral Mevlüt Savaş Bilican, ağustos kararnamesi ile Ulusal Savunma Üniversitesi Rektör Yardımcılığı misyonuna atandı. Bu misyon getirilen yeni isim ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekât Planlama Daire Lideri Tuğamiral Burak Akçay oldu.

Bu dairenin bünyesinde; Yunanistan, Kıbrıs, Denizcilik ve Havacılık şube müdürlükleri bulunuyor. Dairenin vazife alanı içine giren kimi hususlar özetle şöyle:

  • Türkiye ile Yunanistan ortasındaki İtimat Artırıcı Tedbirler kapsamına giren faaliyetleri planlamak. Bu faaliyetleri Dışişleri Bakanlığı ile koordineli bir biçimde yürütmek.
  •  
  • Türkiye ile Yunanistan ortasındaki Askerî Diyalog Toplantılarını planlamak, koordine ve icra etmek.
  • Türkiye ile Yunanistan ortasındaki temel denizcilik ve havacılık meseleleri izlemek ve pahalandırmak.
  • Gayri Askerî Statüdeki Adalar hakkındaki gelişmeleri silahlanma ve altyapı faaliyetlerini izlemek.
  • Yunanistan’ın, NATO tatbikatlarında Ege Adaları’nın silahsızlandırılmış statüsünü aşındırmaya yönelik teşebbüslerini önleyici önlem almak.

‘BARIŞ’A ARSLAN

Türkiye, iki yıl evvel Suriye’nin kuzeyindeki operasyonların uyumu için Hatay Serinyol’da “Barış Kalkanı Harekât Bölgesi Komutanlığı” kurdu. Komutanlık, Fırat Kalkanı, Zeytin Kısmı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı bölgelerinden sorumlu bulunuyor. Suriye’deki yeni gelişmeler nedeniyle daha da değer kazanan bu komutanlığın başına İkinci Ordu Kurmay Lideri Tümgeneral Selami Arslan getirildi.