Lokal dokuma eserleri turistlerin ilgisini çekiyor

Ekonomik, çevresel ve toplumsal alanlarda sürdürülebilirlik konusunda yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Hapimag Sea Garden Resort Bodrum, lokal üreticiyi ve bölgesel kalkınmayı destekleyecek, klâsik el sanatlarının kuşaktan nesile miras kalmasını sağlayacak yeni bir projeyi hayata geçirdi.

Proje kapsamında resort içinde bulunan Pavillon alanında kurulan dokuma tezgahlarında Bodrum Mumcular Sazköy bölgesinden işinin ehli lokal üreticiler, kök boya kullanarak dokudukları halıları sergileme imkânı buluyorlar. Halı dokumayı deneyimleme fırsatı da bulan turistler el dokuması halılara ağır ilgi göstererek ülkelerine dönerken ikram olarak sevdiklerine de götürüyorlar. Böylelikle mahallî üreticiler de desteklenmiş oluyor.

“Her bir motif gelecek kuşaklara miras”

‘Doğadan ilham alıyoruz’ ideolojisiyle hizmet verdiklerini belirten Hapimag Resort Operasyonları Türkiye, İspanya, Hollanda, Portekiz Ülke Yöneticisi Kerem Demirkol “Kuruluşumuzdan bu yana mahallî, doğal ve sürdürülebilir hayatı destekleyen çalışmalarımızı hayata geçiriyoruz. Tesisimizde, sürdürülebilir ömrü ve doğal tarımı desteklemek için su arıtma ve atık suların kıymetlendirilmesi çalışmalarının yanı sıra kendi kompost gübre üretimimizi yapıyoruz. Anadolu kültürel manada adeta bir hazine. Sürdürülebilirlik amaçlarımızla sırf tabiata değil, bulunduğumuz coğrafyanın lokal halkını ve kültürel yapısını da destekleyecek çalışmalara katkı sunmayı vazife edindik. Bodrum da klâsik el sanatları manasında fevkalade bir zenginlik sunuyor. Mahallî üreticiye, bölgesel kalkınmaya, toplumsal gelişime dayanak amaçlarımızla bölgemizdeki unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının daha fazla gün ışığına çıkmasını ve üreticisini keyifli etmesini istedik” dedi.

El sanatlarıyla ilgili hayata geçirdikleri projenin ayrıntılarını paylaşan Demirkol “Bu kapsamda son olarak Bodrum Mumcular Sazköy bölgesinden üreticilerimizi dünyanın dört bir yanından gelen konuklarımızla buluşturarak sanatlarını icra etmelerini ve dokudukları halıları sergilemelerini sağladık. Bilhassa yabancı turistlerin ülkelerine dönerken bu değerli dokuma halılarımızı satın alarak ilgi göstermeleri bizleri çok mutlu etti. Bu manevi mirası gelecek kuşaklara aktarmak en kıymetli gayemiz. Burada dokunan her bir motifi çocuklarımızın manevi hazinesine atılmış bir paha olarak görüyoruz” diyerek kelamlarını tamamladı.

Bölgenin lokal motiflerini yakından gören yabancı turistler bir yandan sergiyi gezerken bir yandan da alışveriş imkânı buluyor. Turistlerin ağır ilgi gösterdiği stant Ekim ayına kadar ziyarete açık olacak.

KAYNAK: İHA