Michelin ödüllü Türk restoranı El Turco’ya New York’ta ‘yıldız’lı açılış

NEW YORK / KARAR

ABD’de, Türk misafirperverliği ile birlikte büsbütün otantik Türk-Osmanlı mutfağını temsil eden ve açıldığından yaklaşık bir yıl sonra kazandığı Michelin Ödülü’yle muvaffakiyetini taçlandıran Türk restoranı El Turco, New York’a bağlı East Hampton’da, sanat ve iş dünyasının yıldız isimlerinin katıldığı özel geceyle hizmete girdi.

ABD’nin Miami kentinde çağdaş Türk-Osmanlı mutfağı mönüsüyle bir ay evvel Michelin mükafatı alan birinci ve tek Türk restoranı El Turco, ABD sosyetesinden ünlü isimlerin yaşadığı East Hampton’da ikinci şubesini açtı.

Açılışa, “Jerry Maguire” sinemasındaki rolüyle Oscar mükafatı kazanan Cuba Gooding Jr, daha evvel “Men of Honor” sinemasında birlikte rol aldığı kız arkadaşı Robert De Niro’nun kızı Claudine de Niro üzere seçkin bir davetli kümesi katıldı.

El Turco East Hampton, evvelki ay Gayrimenkul Geliştirme Mükafatları (RED Awards) kapsamındaki “Yılın Gayrimenkul Yatırım Temsilcisi” mükafatını alan vizyoner iş adamı ve mimar Davet Kanver ile başarılı işletmeciler Gökhan ve Nurdan Yüzbaşıoğlu’nun teşebbüsüyle hizmete girdi.

Açılışla ilgili açıklamada bulunan El Turco’nun kurucularından Gökhan Yüzbaşıoğlu, “zengin Osmanlı yemek kültürünün tesiriyle oluşturduğumuz menümüzü küçük dokunuşlarla El Turco’ya özel hale getirdik ve menüyü Türk misafirperverliği ile harmanladık” dedi.

Açıklamasında, Osmanlı coğrafyasındaki lezzetlerle harmanlanmış güçlü kültürel mirasın klasik sunumuyla konukları eşsiz mutfak seyahatine çıkaracaklarını söz eden Yüzbaşıoğlu, “44 Three Mile Harbour Road, East Hampton” adresinde açılan El Turco’da müşterilerin, ünlü Türk misafirperverliği ile karşılanacağını kelamlarına ekledi.

Şef Güney’in öncülüğünde hazırlanan menüde, Ermeni metodu pilaki ve Seferad mutfağından pırasalı börek dahil, Türkiye’nin Ege, Akdeniz ve Güneydoğu bölgesinden özel seçilen Türk yemekleri bulunuyor.