O konutlar buralarda yükselecek: Boş topraklara ziyaretçi akını

İstanbul ve Ankara’da toplumsal konutların yükseleceği alanlar aşikâr oldu. İstanbul’da kentsel dönüşümün merkezi Esenler’deki konutlar Kuzey Rezerv Alanı’nda yapılacak. Başakşehir’de Kayaşehir Fenertepe mevkii; Tuzla’da Aydınlı, Orhanlı, Mescit mahalleleri konut alanları olacak.

Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesi için müracaatlar devam ederken Etraf Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ, teknik çalışmalara sürat verdi. Projede aslan hissesini alan İstanbul ve Ankara’da kimi ilçelerde inşaatların yükseleceği alanlar netleşti. Birtakım ilçelerde ise projeye elverişli lokasyonlar ön plana çıktı. İstanbul’da Arnavutköy, Başakşehir ve Esenler’de 28 bin 340; Tuzla’da 20 bin 920, Çatalca’da 540, Silivri’de 200 adet olmak üzere toplam 50 bin konut inşa edilecek.

BÖLGEYE İLGİ ARTTI

İstanbul’da kentsel dönüşümün merkezi olan Esenler’de toplumsal konutlar Kuzey Rezerv Alanı’nda yükselecek. 15 Temmuz Millet Bahçesi, Tekstilkent ve Giyimkent üzere ömür ve ticaret merkezlerine yakın olan bölge, toplu ulaşım araçlarının da kesişme noktasında. Hastane, okul ve yeşil alanın etrafında yükselecek olan konutlar

15 Temmuz Mahallesi’ni daha cazip hale getirecek. Civarda faaliyet gösteren emlakçılar ve esnaf, toplumsal konut projesinin açıklanması ile yatırımcıların bölgeye olan ilgisinin arttığını belirtiyor.

ULAŞIM KOLAY

İstanbul’da toplumsal konutların yapılacağı başka bir bölge de Başakşehir. İstanbul’un en büyük toplu konut alanlarından birisi olan ilçede, toplumsal konutların ön plana çıktığı bölge Kayaşehir Fenertepe mevkii. Bu bölgede 50 dönümlük yere 450 daire inşa edilecek. İnşaatların temeli iki yıl içinde atılacak ve 2025’te de tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilecek. TOKİ ve Emlak Konut tarafından daha evvel yapılan yüzlerde konuta ev sahipliği yapan mevki, Yeni İstanbul Havalimanı ile Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ne yakınlığı ile yatırımcıların ilgisini çekiyor. Ayrıyeten 2 başka millet bahçesine olan yakınlığı da bölgeyi cazip hale getiriyor.

HAVALİMANINA YAKIN

TOKİ’nin halihazırda 5 bin 500 konut inşaatına devam ettiği Tuzla, bu projede 20 bin 920 toplumsal konut ile yerine alacak. Aydınlı, Orhanlı, Mescit mahalleleri konutların yapılacağı alanlar olacak. Tekrar Şifa ve Mimar Sinan mahallelerinde askeri alan kenarındaki bulunan 250 bin metrekarelik bir alan da toplumsal konut üretilecek mevkilerden birisi olacak. Tuzla Belediyesi’nin de bölgede konut ve kentsel dönüşüm projeleri bulunuyor. Yeni ulaşım ve altyapı projelerin de odağında olan bölge vatandaşlara cazip fırsatlar sunuyor. Sabiha Gökçen Havalimanına da yakın olan bölgenin, yapılacak konutlarla yıldızı parlayacak.

e-Devlet müracaatları herkese açılıyor

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesi için e-Devlet üzerinden yaşanabilecek yoğunluğun hizmete erişimi engellememesi için kademeli olarak alınan müracaatlar,
19 Eylül’den itibaren rastgele bir sınırlama olmaksızın yapılabilecek. e-Devlet üzerinden müracaatlar 28 Ekim’de sona erecek.

Ankaralı topraklara koştu

Ankara’da Etimesgut Ballıkuyumcu, Gölbaşı Yurtbeyi, Mamak Gökçeyurt’taki mümkün konut alanlarını inceledik. Kimi vatandaşların şimdiden yerleri yerinde araştırarak muhtarlardan bilgi aldığını öğrendik. Ballıkuyumcu Mahallesi Muhtarı Nazif Ünal, “Arayanlar gelip soranlar oluyor. Vatandaşlar proje açıklanır açıklanmaz buraları araştırmaya başladı. Konutların nerelere dikileceği belirlendikten sonra hem telefonlarımız sık sık çalmaya başladı hem de kent merkezinden beşerler buraları incelemek için gelmeye başladı.” dedi.

MAHALLELİ MEMNUN

Projeye dahil edilen mahallede ikamet eden vatandaşlar da projeden şad. Ballıkuyumcu Mahallesi’nde market işleten Yaşar Sivri de “Uzun vakittir bu kadar çok ziyaret eden olmuyordu. Gün içinde birileri devamlı binaların yapılacağı yeri soruyor” dedi. Arsa yatırım danışmanı Gökhan Yararbaş da şunları söyledi: “Şehrin biraz daha dışında kalan bu mahalleler kente dahil edilecek. Beşerler şimdiden yatırım planı yapmaya başladı. TOKİ’nin buralara can getireceğini düşünüyoruz.”

BURALAR KALKINACAK

Projenin başşehir adreslerinden biri de Mogan Gölü yakınındaki Yurtbeyi ile Mamak Gökçeyurt Mahalleleri. Gökçeyurt sakinlerinin Hasangazi Dağı ismi verdikleri alana yapılacak konutların kent merkezine uzaklığı 15 kilometre. Yapılacak konutların yanı sıra bir üniversite projesinin de Gökçeyurt Mahallesi’ne yapılacağını söyleyen Muhtar Kadir Kuzu, “Öğrenciler ve meskenini alıp mahallemize taşınanlar sayesinde mahallemiz canlanacak ve kalkınacak. Mahalle gençleri istihdam alanlarından faydalanabilecek. Ayrıyeten mahallemizin pahası de artacak. Projenin açıklanmasının akabinde telefonlarımız susmaz oldu. Yatırımcılar konutların etrafında dükkan, arazi ya da gibisi taşınmaz olup olmadığının bilgisini almak için arıyor. Hem milletimiz konut sahibi olacak kendi meskeninde rahatça yaşayacak hem de mahallenin kalkınması sağlanacak” diye konuştu.