Pakistanlı siyasetçilerden Mahmut Ustaosmanoğlu için taziye bildirisi

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Twitter’dan Türkçe yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin büyük alimi ve sufisi Pir Mahmud Efendi’nin vefatından ötürü son derece ıstırap duydum. Binlerce ulema ve pirin öğretmeni hayatını İslam’a adadı. Türkiye halkına ve dünyanın dört bir yanındaki takipçilerine başsağlığı diliyorum.” sözlerini kullandı.

Başbakan Şahbaz Şerif de toplumsal medyadan yaptığı paylaşımda, “Hakk’a yürüyen din alimi Pir Mahmud Efendi’nin vefatı yalnızca Türkiye için değil tüm İslam dünyası için büyük bir kayıptır.” açıklamasında bulundu.

Şerif, Ustaosmanoğlu’nun takva ve alçakgönüllülük üzere İslami ahlakı en uygun halde yaşadığını belirterek sevenlerine Türk milletine ve hükümetine en derin taziyelerini sunduğunu kaydetti.

Eski Pakistan Başbakanı ve Pakistan Adalet Hareketi (PTI) önderi İmran Han da “Şeyh Mahmut Efendi’nin” vefatını öğrendiği için üzüldüğünü, onun vefatının ümmet için büyük bir kayıp olduğunu vurguladı.

Han, Ustaosmanoğlu’nun güçlü bir vakitte İslam ve sünneti canlandırdığını, Türkiye ve dünyada milyonlarca bireye ilham olduğunu kaydetti.

Pakistan’dan cenazeye katılım

Pakistan Cemaati İslami Partisi başkanı Siracül Hak da yayımladığı taziye iletisinde, “Faziletli pir efendinin irtihali yalnızca Türkiye’deki milyonlarca tabisi, öğrencisi ve müritlerini değil, İslam aleminin çeşitli bölgelerindeki tüm sevenlerini hüzün ve eleme gark etti.” ifadelerine yer verdi.

Hak, Ustaosmanoğlu’nun çok sıkıntı kural ve ortamlarda din ilimlerinin bekası ve korunması için çaba ettiğini anımsatarak, onun tüm bir jenerasyona uğraş ve dine hizmet tutkusu aşıladığına işaret etti.

Hak ayrıyeten partisinden bir küme yetkilinin Ustaosmanoğlu’nun cenazesine katıldığını belirtti.

İslam Uleması Cemiyeti (JUI-F) önderi Mevlana Fazlur Rehman da “Şeyh Mahmud Efendi’nin” vefatının özelde Türkiye, genelde ise İslam dünyası için onarılamaz bir kayıp olduğuna işaret etti.

Rehman, Ustaosmanoğlu’nun hizmetlerinin her vakit hatırlanacağını vurgulayarak öğrenci ve yakınlarına taziyelerini ilettiğini kaydetti.

Din alimi Mahmut Ustaosmanoğlu, 23 Haziran’da böbrek rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında hayatını kaybetmişti.

KAYNAK: AA