Pandemi kanserde erken teşhise ve tedavi sürecini olumsuz etkiledi

Üroloji ve Fitoterapi Uzmanı Opr. Dr. Fatih Çelik, 2022-24 yıllarında prostat kanseri vefatlarında yüzde 17,2’lik bir artışla sonuçlanacağı varsayım edildiğine dikkat çekerek kıymetli ihtarlarda bulundu. 

DOKTOR – HASTA BAĞI SEKTEYE UĞRADI

Covid-19 nedeniyle milyonlarca insanın hayatını kaybettiğini kaydeden Çelik, “Pandemi süreci kanserlerin erken teşhis ve tedavi süreçlerini de olumsuz etkiledi. Tabip hasta münasebetleri sekteye uğradı, tedaviye erişimler zorlaştı, tabiplerin tedavi tercihlerinde de meseleler yaşandı. Tüm bunlar kesinlikle kanserin mevt oranlarını olumsuz etkilemiştir. İleriki yıllarda bununla ilgili araştırmalar yapılacak, gerçek sayılar ve istatistiki datalar kesinlikle tespit edilecektir” dedi. 

PROSTAT KANSERİ

Prostat kanseri açısından da tıpkı durumun geçerli olduğunu belirten Çelik, 2022-24 yıllarında prostat kanseri vefatlarında yüzde 17,2’lik bir artışla sonuçlanacağı iddia edildiğine dikkat çekerek, “Erkeklerde en sık teşhis edilen ikinci kanser prostat kanseri. Covid-19 pandemisi prostat kanserinin hem tarama programlarına iştiraki azaltarak erken teşhis üzerinde, hem de teşhisten sonra tedavi sürecini de olumsuz etkilemiştir. Bu durum önümüzdeki yıllarda prostat kanserine mahsus daha makûs bir mevt oranlarına dönüşebilir. Mesela Prostat kanseri teşhisiyle bağlantılı prostat spesifik antijen (PSA) testinin pandemi sürecinde istem oranında yüzde 62 ila yüzde 76 oranında düşüş yaşandı.

Işın tedavisi kullanım modellerinde ise aylara nazaran farklılık gösterse de yüzde 6 ila yüzde 20 oranında düşüşler yaşandı. Bu şu demek; mümkündür ki; pandeminin neden olduğu gecikmiş teşhis süreçlerinden ötürü, 2022-24 yıllarında prostat kanseri vefatlarında yüzde 17,2’lik bir artışla sonuçlanacağı varsayım edilmektedir.Yine Nükleer tıp teknikleri kullanılarak prostat kanseri evrelemesi yapıldığından, Covid’in bu evrelemede potansiyel baş karıştırıcı tesiri de bulunmuş ve evrelemede sıkıntılar yaşanmıştır. Genel olarak, Covid-19 erken teşhis, tedavi ve evreleme dahil olmak üzere prostat kanseri tedavisinin tüm taraflarını derinden etkilemekte ve olumsuz sonuçlar göstermektedir” diye konuştu. 

Prostat kanserine karşı mevcut tedavilerle Covid-19’un potansiyel etkileşimine odaklanmakta olduğunu söz eden Çelik, “Diğer taraftan, araştırmalar, prostat kanserine karşı mevcut tedavilerle COVID-19’un potansiyel etkileşimine odaklanmaktadır. Mesela, COVID-19 hikayesi olan metastatik prostat kanserli hastalar, kemoterapi ile alakalı daha önemli yan tesirlerden muzdarip olmuşlardır. Covid 19’un testisleri tutarak testosteron düzeyini düşürdüğü o da potansiyel olarak cinsel sıkıntılara neden olduğu biliniyor. Düşük testosteron düzeyi olanların Covid 19 açısından şanslı oldukları söyleniyor” halinde konuştu.