Putin ‘enerji silahına’ çok güveniyor: AB intihar etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin petrol dalının durumuna ait görüntü konferans yoluyla toplantı gerçekleştirdi. Ukrayna konusuna değinen Putin tekrar dikkat çeken tabirler kullandı. Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı “askeri operasyonları” batılı ülkelerin kendilerine karşı yürüttükleri siyasetlerin sonucu olduğunu savunan Putin, “Ukrayna’da bugün yaşananlar Rusya’nın tasalarını görmezden gelen kolektif Batı’nın makûs tasarlanmış siyasetiyle temaslıdır. Güvenliğimiz konusundaki legal telaşlara karşın mümkün olan her fırsatta Kiev liderliğindeki Neo Naziler cesaretlendirildi. Ukrayna’nın doğusunda 8 yıldır devam eden sıkıntılar küçümsenerek hafife alındı. Kiev rejimi 8 yıl evvel başlattığı düşmanlıkların sürmesine katkı sağladı” diye konuştu.

“AVRUPA ÜLKELERİ, ABD DEREBEYLİĞİNİN BASKISIYLA PETROL VE GAZ AMBARGOSU UYGULADI”

Ukrayna’ya başlatılan operasyonla kontaklı olarak Avrupa ülkelerinin ülkesine uyguladığı petrol ve gaz ambargolarından ABD’yi sorumlu tutan Putin, “Bugün Avrupa ülkelerinin büsbütün siyasi nedenlerle, kendi hırsları ve ABD derebeyliğinin baskısı altında petrol ve doğal gaz alanlarında daha fazla yaptırımlar uyguladığını görüyoruz” dedi. Bu yaptırımların Avrupa’nın ziyanına olduğunu savunan Putin, “Avrupa ülkeleri tarafından büsbütün siyasi nedenlerle petrol ve gaz piyasalarına uygulanan yaptırımlar, fiyatların yükselmesine, kimi petrol eserlerinin kıtlığına yol açtı ve ulaşım sanayisi Avrupa’da yaşayan tüketicileri olumsuz etkiledi” halinde konuştu.

“EKONOMİK İNTİHAR”

Rusya’nın kendi çıkarlarına nazaran davranacağına işaret eden Putin, “Böyle bir ekonomik intihar Avrupa’nın iç sıkıntısıdır. Rusya, kendi ekonomik çıkarlarından hareket ederek pragmatik davranmalıdır. Petrol piyasasındaki değişimler tektoniktir. Artık eski modele nazaran iş yapmak mümkün görünmüyor. Batı, yakın gelecekte hangi adımları atacağını hesaplayarak evvelden sonuç çıkarmalı ve proaktif hareket etmeli. Kimi ortaklarımızın da makus planlanmış kaotik adımlarını da kendi lehimize çevirmeliyiz” dedi.

Putin, “Rus güç kaynaklarının reddedilmesi, Avrupa’nın sistematik olarak dünyanın en yüksek güç maliyetine sahip bölgesi olacağı manasına geliyor” tabirlerini kullandı.

AB üyeleri, Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya yönelik petrol ambargosunu görüşüyor. Lakin büyük ölçüde Rus petrol ithalatına bağımlı olan Macaristan ambargoya sıcak bakmıyor. Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Rus petrolüne uygulanacak yasağın Macaristan için oluşturacağı problemlere AB’nin tahlil bulması halinde Rus petrolüne yönelik AB yaptırımlarına onaylayacağını söz etmişti.

AB, bu yılın sonuna kadar Rusya’dan tüm petrol ithalatını yasaklamayı ve ülkenin en büyük bankası Sberbank’ı SWIFT sisteminden çıkarmayı planlıyor.