‘Rus dansçılar’ tablosunun ismi değiştirildi

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Ulusal Galeri’de (National Gallery) sergilenen Fransız empresyonist ressam Edgar Degas’nın “Rus dansçılar” tablosunun ismi “Ukraynalı dansçılar” olarak değiştirildi. İzlenimci ressamın 20’inci yüzyılın ilk yıllarında çalıştığı eserinin isminin değiştirilme gerekçesi ise tabloyla ilgili yürütülen tartışmalar oldu.

Duvar’ın The Guardian’dan aktardığı habere göre, Degas’nın Rusya’nın farklı halklarından dansçıları resmettiği eserinde, Ukrayna’nın ulusal renkleri sarı ve mavinin yer alması tabloda çelenk taşıyan kadınların Ukraynalı olabileceği yönünde yorumlanıyor. Ancak resmin ismiyle ilgili tartışmaların Rusya-Ukrayna kriziyle daha da arttığı ve eserlerle ilgili yeni bilgilere erişildikçe bazı güncellemeler yapılabildiği de haberde yer aldı.

National Gallery’den bir sözcü, “Resmin ismi uzun yıllardır süren bir tartışma ancak mevcut şartlardan ötürü son bir ayda bu tartışmalara daha fazla odaklanılıyor. Biz de başlıkta bir güncelleme yapmanın uygun olacağını düşündük” dedi. Söz konusu değişiklik, aralarında 21 Ukraynalı sanatçının yer aldığı The Art Unit tarafından da olumlu karşılandı. Kuruluşun direktörlerinden Maria Kaşçenko, “Ukraynalıların Rus olarak anıldığı zamanlar olduğu” bu nedenle yapılan isim değişikliğinin gerekli olduğu yönünde görüş verdi.

‘Ukrayna Doğumlu’ tanımını hatırlatmıştı

Londra’daki Ukrayna Enstitüsü’nün müdürü Olesya Khromeyçuk ise geçen ay Alman dergisi Der Spiegel’e yazdığı yazıda, küratörlerin eserlerde Ukraynalı ve Belaruslu sanatçıları Rus olarak sunmasının herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini savunmuştu. Yazıda, söz konusu halkların Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) döneminde bir arada olduğu da hatırlatılarak “Ukrayna doğumlu” tanımı yapılmasının uygun olabileceği belirtilmişti. Khromeyçuk, yazısında Sovyet yönetmen Aleksandr Dovjenko‘nun da “Ukrayna doğumlu” olarak anıldığını hatırlatmıştı.