Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yeni ağası belirlendi

Tarihi Kırkpınan Yağlı Güreşleri’nde bugün Er Meydanı’nda Kırkpınar Ağalığı için ihale düzenlendi.

İhaleye bugüne kadar Kırkpınar’da 13 yıl ağalık yapan ve altın kemerin ebedi sahibi iş insanı Seyfettin Selim ile İlhan Tüdeş katıldı.

Ağalık ihalesi 2 milyon 23 bin liradan açıldı

Edirne Belediye Lideri Recep Gürkan, Kırkpınar’ı temel direğinin ağalık olduğunu belirterek, “Bu bütün ağalıklar onur ve erdem demektir. Ağalar Türk’ün cet sporuna hizmet etmişlerdir. 2023 yılı Kırkpınar, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in 100’üncü yılında yapılacaktır. Bu nedenle Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında ağalık çok değerli, çok özel ve çok onurludur. Ağalık ihalesini 2 milyon 23 bin liradan açıyorum” dedi.

Başkan Gürkan’ın ağalık ihalesini başlatmasının anrdından Seyfettin Selim 2 milyon 222 bin lira verdi. İhaleye katılan İlhan Tüdeş, 2 milyon 272 bin liraya yükseltmesi üzerine bu kere Selim, 3 milyon 222 bin liraya çıktı.

4 milyon 22 bine ağalığı aldı

İHA’nın aktardığına nazaran Tüdeş’in ihaleden çekilmesinin akabinde da Seyfettin Selim, 4 milyon 22 bin lira vererek, ağalığın sembolik koçunu açık artırmada aldı.

Kırkpınar’da 14’üncü defa ağlığı kazanan Selim, Kırkpınar’a ağalık yapacak kişinin, güreşi, Kırkpınar’a seveceğini belirterek, “Ne keyifli Türk’üm diyene” dedi.