Tarımda ‘Gelir Muhafaza Sigortası’ yaygınlaştırılacak

AA muhabirinin Tarım ve Orman Bakanlığından edindiği bilgiye nazaran, dünyada son 50 yılda sel, fırtına, kuraklık üzere doğal afetlerin sayısı 5 kat arttı. Dünya çapında, 2020’de afetlerden kaynaklı 210 milyar doları bulan ekonomik kaybın yüzde 60’ı tarım kesiminde gerçekleşti.

Türkiye de son yıllarda yangın, sel ve kuraklık afetlerinden büyük ziyan gördü. Ziraî üretim alanlarının son yıllarda afetlerden etkilenme oranının ortalama yüzde 10’un altında seyretmesine karşın, kuraklık, sel ve yangınların fazla olması nedeniyle etkilenme ortalama yüzde 30 civarında oldu.

TARSİM kapsamında kuruluşundan bugüne kadar, üreticilerin eserlerine ziyan veren meteorolojik olaylar başta olmak üzere sigortalanabilir ve ölçülebilir tüm risklerin kapsama alınması istikametinde ağır çalışmalar yürütülüyor.

Teminat kapsamı, risk ve eser bazında her yıl genişletiliyor. Kuruluşunda bitkisel eser sigortalarında, yalnızca dolu, fırtına, hortum, heyelan, yangın, sarsıntı durumlarını kapsayan “dolu paket riskleri” ile sigortacılığa başlayan tarım sigortaları, ilerleyen devirlerde sel ve su baskını riskini de kapsadı.

Buğdayda İlçe Bazlı Kuraklık Randıman Sigortası 2017’de başlatıldı. 2021’den itibaren (buğday, arpa, yulaf, tiritikale, çavdar, nohut, kırmızı-yeşil mercimek eserleri ile sertifikalı tohumluk ürünler) uygulama “Köy Bazlı Kuraklık Randıman Sigortası” olarak revize edildi.

Mayıs 2021’de iklim değişikliği kaynaklı Akdeniz kıyı şeridinde, hava sıcaklığının uzun mühlet 40 derecenin üzerinde devam etmesi, akabinde da gelen soğuk havanın mandalina, portakal, altıntop ve kimi limon çeşitleri ile üzümde ziyana yol açması, TARSİM’in kapsamının genişletilmesini gündeme getirdi.

Yapılan çalışmalar sonucunda, “sıcak hava ziyanı teminatı” 2021 yılında TARSİM kapsamına alındı.

Gelir Muhafaza Sigortası

Dünyada besin fiyatlarında artan dalgalanmalardan üreticilerin korunabilmesi hedefiyle Gelir Muhafaza Sigortası Projesi başlatıldı.

Hem randıman düşüşü (her türlü afete karşı) hem de fiyat azalış riskine karşı üreticileri koruyan Gelir Muhafaza Sigortası ile randıman düşüşleri ve fiyat dalgalanmalarından doğabilecek gelir kaybı riski teminat altına alınıyor.

Konya’nın Cihanbeyli, Karatay ve Kadınhanı ilçelerinde uygulanan pilot projeyle, ekmeklik ve makarnalık buğdayda randıman değişimi ve fiyat dalgalanmalarına bağlı gelir kaybı riski “Gelir Muhafaza Sigortası” ile teminat altına alındı.

Gelir Müdafaa Sigortası, 2022 üretim döneminde Konya’nın tamamında, 2023 üretim döneminde da tüm Türkiye’de uygulanacak.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, bilhassa ülkede ziraî üretimin temelini oluşturan küçük aile işletmelerinin yaşanabilecek aksiliklere karşı daha hassas olduğu belirtmiş, çiftçilere sigorta yaptırmalarını teklifinde bulunmuştu.

KAYNAK: AA