Terra CEO’su LUNA ve UST İçin Kritik 6 Tarihi Açıkladı!

Terraform Labs CEO’su Do Kwon, algoritmik stablecoin UST’yi terk etmeyi ve yeni bir zincir oluşturmak üzere, ikinci “Terra ekosistemini canlandırma planını öneriyor”. Terra Network’ün ortak yaratıcısı Do Kwon, UST stablecoin’i ABD dolarından ayrıldıktan ve LUNA yönetişim tokenı bir haftada yaklaşık 100 dolardan neredeyse yüzde 100 düştükten sonra Blockchain’i canlandırmaya çalışıyor. İşte detaylar…

Kwon: Terra, UST’den daha fazlası

Kwon Pazartesi günü, Terra’nın “UST’den daha fazlası” olduğunu tweetledi ve “ileriye giden bir yol” önerdi. En son önerisi Blockchain’i Ethereum’un Ethereum Classic fork’una benzer bir şekilde ikiye bölmek. Geçtiğimiz gün yapılan ve “Terra Ecosystem Revival Plan 2” başlıklı teklif, Blockckhain uzmanlarına, bundan böyle “Terra Classic” olarak adlandırılacak olan mevcut, çökmüş Blockchain’i korumalarına izin veriyor. Bu ağın yönetişim tokenı ise Luna Classic (LUNC) olacaktır.

Yeni zincir ile birlikte, stablecoin fiyatının sabitinden ayrışmasından önce UST ve Luna’yı veya türev projelerini elinde tutanlar veya stake edenlere 1 milyar Luna tokenı airdrop ile dağıtılacak. Kwon’un son teklifi, 13 Mayıs Cuma günü önerilen ilk planın unsurlarını paylaşıyor. En önemlisi, UST stablecoin’i artık ekosistemde yer almayacak. Do Kwon, “Terra, UST’den daha fazla” ifadelerini kullandı.

CEO, UST’nin dolardan ayrışma hatasının, Terra’nın DAO hack anına benzer olduğunu söyledi. Bu nedenle “küllerinden yeniden doğma şansı” olduğunu belirtti. DAO hacki, Ethereum’un gelişiminin başlarında meydana gelen ve hard fork’a ilham veren bir istismardı. Kwon, Terra geliştirici ekosistemini korumanın en önemli şey olduğunu vurguladı. Planına göre, yeni LUNA tokenının arzının yüzde 4’ü “temel geliştiricilere” tahsis edilecek.

Önemli tarihler ve LUNA token dağıtımı

Toplamda 1 milyar tokendan oluşacak olan Luna Classic’in yüzde 25’inin yönetişim stake’i için, yüzde 1’inin acil geliştirme fonu için, yüzde 4’ünün geliştirme fonu için, geri kalanının ise çeşitli koşullara bağlı olarak yatırımcılara dağıtılacağı belirtiliyor. Öneriye yönelik oylama süreci 17 Mayıs 2022’de başlayacak ve 18 Mayıs 2022’de sonlanacak. Önerinin kabul edilmesi durumunda, 21 Mayıs 2022’de eski Terra ağının faaliyeti sonlanacak. 25 Mayıs 2022’de yeni ağ gelişimi tamamlanacak, 27 Mayıs 2022’de yeni ağ oluşturulacak ve yine 27 Mayıs’ta yeni ağ başlatılacak.