Türk sinemasının acı günü: Usta oyuncu Cüneyt Arkın hayatını kaybetti!

Birçok unutulmaz sinemaya imza atan Türk sinemasının efsane ismi Cüneyt Arkın, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Usta oyuncu Arkın, dün gece saatlerinde rahatsızlanarak Beşiktaş, Ulus’ta bulunan özel bir hastanede tedavi altına alındı. Eşi Betül Cüreklibatır ve yakınları hastaneye geldi. 85 yaşındaki oyuncu burada hayatını kaybetti. Türk sinemasına damga vuran, yüzlerce sinemada rol alan Cüneyt Arkın’ın çok sayıda mükafatı bulunuyordu.

HASTANEDEN AÇIKLAMA

Arkın’ın vefat ettiği hastaneden yapılan açıklamada, “Türk sinemasının bedelli oyuncusu Sayın Cüneyt Arkın kalbinin durması sebebiyle ambulansla geldiği Liv Hospital’da bütün yine canlandırma gayretlerine karşın hayatını kaybetti. Liv Hospital Ailesi olarak Türk sinemasının dev oyuncusunu kaybetmenin hüznü içindeyiz. Cüneyt Arkın’ın ailesine ve tüm sevenlerine baş sıhhati diliyoruz” denildi.

CÜNEYT ARKIN KİMDİR?

Gerçek ismi Fahrettin Cüreklibatır olan Cüneyt Arkın, 8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir’in merkezine bağlı Karaçay köyünde doğdu. Babası Kurtuluş Savaşı’na katılmış Hacı Yakup Cüreklibatur’dur. Aslen Nogay Türkleri’ndendir. Eskişehir Atatürk Lisesi’nde tahsil gören Arkın, 1961 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu.

Memleketi Eskişehir’de, yedek subay olarak askerliğini yaparken, Göksel Arsoy’un başrol oynadığı Şafak Bekçileri (1963) sinemasının çekimleri sırasında direktör Halit Refiğ’in dikkatini çekti. Askerliğini bitirdikten sonra Adana ve civarında doktorluk yaptı. 1963 yılında Artist mecmuasının yarışında birinci oldu. Bir müddet iş arayan Arkın, 1963’te Halit Refiğ’in teklifiyle sinema oyunculuğuna başladı ve 2 yıl içinde 30 kadar sinema çevirdi.

1964 yılında oynadığı Gurbet Kuşları sinemasının finalindeki hengame sahnesi, Arkın’ın mesleğinde bir kırılma noktası oldu. Bir müddet daha duygusal-romantik jön karakterlerini canlandırdıktan sonra tekrar Halit Refiğ’in teklifiyle aksiyon sinemalarına yöneldi.

Bu devirde İstanbul’a gelen Medrano Sirki’nde altı ay mühletle akrobasi eğitimi aldı. Burada öğrendiklerini Malkoçoğlu ve Battalgazi serilerinde beyaz perdeye aktararak, Türk sinemasına daha evvel hiç örneği olmayan bir usul getirdi.

Kısa müddette avantürlü sinemaların en çok aranan isimlerinden biri haline geldi. Mesleği boyunca westernden güldürüye, macera sinemalarından toplumsal sinemalara değişik cinslerde sinemalar çekti.

12 Mart periyodu sırasında, 4. Altın Koza Sinema Şenliği’nde (1972) heyetin birinci oylamasında Yılmaz Güney’i Baba sinemasındaki rolüyle en âlâ erkek oyuncu seçmesine karşın daha sonra siyasi baskılarla Güney’in yerine, birinci oylamada Yaralı Kurt sinemasındaki performansıyla ikinci olan Cüneyt Arkın’ı en güzel erkek oyuncu seçti. Bu karara reaksiyon gösteren Arkın mükafatı reddetti.

Cüneyt Arkın sinemasına başka bir renk getiren, direktörlüğünü Çetin İnanç’ın yaptığı 1982 tarihli Dünyayı Kurtaran Adam vakitle bir kült sinema haline geldi. 1980’li yıllarda Mevt Savaşçısı, Hengame, Sürgündeki Adam ve İki Başlı Dev üzere aksiyon sinemalarından sonra, 1990’lı yıllarda polisiye dizilere yöneldi.

Cüneyt Arkın, at binmede ve karatede uzman sportmen unvanına sahiptir. Oyunculuğun yanı sıra televizyon izlenceleri sunmuş ve kısa bir müddet gazetelerde sıhhatle ilgili köşe müellifliği yapmıştır. 2009 yılında omurgasındaki hudut sıkışmasından ötürü yaklaşık üç ay hastanede tedavi gördü.