Ukrayna’dan milli sporcularına 2024 Paris yolunda “Rusya ve Belarus” kısıtlaması

Ukrayna Spor Bakanlığı, bugün resmi sitesinden yaptığı bir açıklamada milli sporcularının, Rus ve Belaruslu sporcuların olduğu müsabakalara katılmasını yasakladı. Yasak; olimpiyat, olimpiyat dışı ve paralimpik tüm müsabakaları içeriyor. 

Reuters’ın haberine göre, bakanlığın bu kararı, Ukraynalı sporcular tarafından tepkiyle karşılandı. 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nda elinde tuttuğu, “savaşa hayır” yazılı döviz ile gündeme gelen skeleton sporcusu Vladislav Heraskeviç, yasağı eleştirdi ve şöyle konuştu:

“Ukraynalı sporcular olarak müsabakalarda bulunmazsak, uluslararası spor arenasını Rus ve Belaruslu temsilcilere bırakmış olacağız, böylece onlara propagandalarını yayma ve sunma fırsatı vermiş oluruz.”

Uluslararası Spor Komitesi, mart sonlarında yaptığı açıklamada Rusya ve Belarus’u kınamış, ancak sporcuların savaştan etkilenmemesi gerektiğini savunarak, bu iki ülkeden sporcuların 2024 Paris Olimpiyatları’na “bağımsız” olarak katılma formülünü önermişti. 

Ukrayna, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, Uluslararası Spor Komitesi’nin formülünü eleştirerek Rus ve Belaruslu sporcuların Paris Olimpiyatlarına katılması durumunda Paris Olimpiyatları’nı boykot etme sinyalleri vermişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir