Ünlü CEO, Kripto Platformları Hakkındaki Şok Gerçeği Açıkladı!

CakeDeFi CEO’su Julian Hosp, bugün erken saatlerde kripto para platformları hakkında ifşa videosu yayınladı. Bir dakikalık videoda Hosp, neden merkezi platformlara güvenilmemesi gerektiğini açıklıyor.

CakeDeFi CEO’su, kripto platformları hakkında şok gerçekleri açıkladı

Ünlü CEO, bugün ‘Kripto Saklama Sağlayıcılarının Çoğu Hakkındaki Şok Edici Gerçek’ başlıklı bir video yayınladı. Bir dakikalık videoda Hosp, kriptografik baskı kavramını ve neden saklama sağlayıcıların hepsine güvenilemeyeceğine inandığını açıklıyor.

Hosp’un açıklamaları, kullanıcılarından Amazon Web Services’in (AWS) sorunlara neden olduğu bir senaryo hayal etmelerini istemesiyle başlıyor. Hosp parmaklarını şaklatarak, “AWS sorunlara neden oluyorsa, bu şekilde ayrılabilmeniz gerekir” diyor. “Hemen başka bir şeye geçebilmen gerekiyor. Eğer bunu yapamazsan, ellerin bağlı. Çevrimdışı olacaksın ve işin bitecek. İşte kriptografik baskı budur” diye ekliyor.

Konsepti daha ayrıntılı açıklayan Hosp, kriptografik baskının, ABD’nin iki büyük saklama sağlayıcısı olan Bitgo veya Fireblocks’a gidip onlara baskı yapmaya başladığında ortaya çıktığını açıkladı. Hosp’un videosu, bu tür baskı durumlarında, saklama hizmetlerinin kullanıcıların cüzdanlarına erişmesini engelleyebileceğini ima ediyor.

Hosp, eğer kullanıcılar bir saklama sağlayıcısı ile çalışmak istiyorlarsa, çok geçerli kriptografik kanıtlara sahip olmaları gerektiğini ileri sürdü.

“Bir tek bu platforma güveniyorum”

Hosp, kişisel olarak güvendiği bir sağlayıcının Levain Tech paylaştı. 2022’de piyasaya sürülen Levain, kurumlara DeFi ürün ve hizmetlerine güvenli bir ağ geçidi sunmaktadır. Ayrıca, DeFi protokollerine anında multi chain erişim ile kendi kendine gözetim teknolojisi aracılığıyla tamamen güvenli bir şekilde yönetmelerini sağlar.

Binance’de güvenli değil

Bu arada, Hosp’in söylediklerinden yola çıkarak, Nisan ayında meydana gelen Trust Wallet hack saldırını hatırlayalım. Binance destekli sıcak depolama çözümü, geçen ay 170.000 dolar kayıpla sonuçlanan bir güvenlik açığını açıkladı. Buna göre, “14-23 Kasım 2022 arasında Tarayıcı Uzantısı tarafından oluşturulan yeni cüzdan adresleri” etkilendi.

İhlal, toplamda yaklaşık 170.000 dolarlık kayba yol açan iki istismara neden oldu. Otopsi raporuna göre, yaklaşık 500 savunmasız adres, 88.000 dolarlık bir bakiyeyle kaldı. Etkilenen kullanıcılara, fon transferlerinin maliyetlerini karşılamak için bir geri ödeme ve gas ücreti yardımı sunulacak.

Kriptokoin.com olarak Trust Wallet hack saldırının ayrıntılarına bu yazıda yer verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir