Uzmanından ihtar: ‘Kredi kartı’ fotoğraflarınızı WhatsApp kümelerinde paylaşmayın!

Online tahsilat, link, SMS yahut e-posta aracılığıyla ödeme üzere sistemler gitgide yaygınlaşıyor. Online tahsilat sistemi şirketi genel müdürü Erman Yapan, bu usullerin dışında, WhatsApp sohbetleri üzere yollar tercih edenlerin finansal bilgilerinin tehlikede olabileceği konusuna dikkat çekti.

Yapıcı, “Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) satış, finans ve muhasebe takımlarının bağlantısı için oluşturulan anlık iletileşme uygulaması kümelerinde kredi kartı fotoğraflarını paylaşmak üzere bir kusura sıklıkla düşüyor. Kredi kartının POS aygıtının yanında bulunmaması durumunda tercih edilen bu sistem, işletmelerin kredi kartı bilgilerini tehlikeye atıyor” dedi.

“KART BİLGİSİNİ TÜM ÇALIŞANLAR GÖREBİLİYOR”

İşletmelerin bayilerinden, abonelerinden yahut müşterilerinden taksitli yahut tek çekim kredi kartı tahsilatı yapmak için kredi kartı fotoğraflarını online sohbet kanalı üzerinden paylaştığında bilgileri görmemesi gereken çalışanların da kart bilgilerine erişebildiğini hatırlatan Yapan, şöyle konuştu:

“Cüzdanımızı kaybettiğimizde, çalınma riskine rağmen tüm kartlarımızı iptal ettiririz. CVC ve son kullanma tarihi üzere bilgilerin üçüncü tarafların eline geçmesi, kartımızın çalınmasıyla muadil bir pozisyonda duruyor. Bu noktada kartların ön ve art yüzlerinin fotoğrafları çok sayıda kişinin erişebileceği biçimde ikinci bireylerle paylaşıldığında, çalınma risklerine kapı aralanıyor. Bu türlü olunca hem müşterinin, hem de şirketin finansal güvenliği tehlikeye giriyor. Öte yandan tahsilat süreçleri dağınık bir biçimde ilerliyor. Online tahsilat tahlilleri tam da bu noktada devreye girerek, hem kart çalınma risklerini bertaraf etmeye, hem de ödeme ve nakit akışlarını tek noktadan takip etmeye imkan tanıyor.”