Vahit Kirişci biçerdövere binip pamuk hasat etti

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Karataş ilçesine bağlı Yemişli Mahallesi’nde Vedat Metin’e ilişkin tarlada düzenlenen pamuk hasadı aktifliğine katıldı.

Bakan Kirişci biçerdövere binerek pamuk hasat etti. Biçerdöverden inen Bakan Kirişci akabinde da eliyle pamuk topladı.

“Rekoltede yüzde 11.1’lik artış bekleniyor”

Burada konuşan Bakan Kirişci, dünya pamuk üretiminin yüzde 80’inin Türkiye’nin de ortasında bulunduğu 7 vilayette yapıldığını söyledi.

Kirişci, Bunların başını yüzde 23 ile Çin, yüzde 21 ile Hindistan, yüzde 15 ile Amerika Birleşik Devletleri akabinde da Brezilya, Pakistan, Avustralya ve yüzde 3 ile Türkiye bu listede yer almaktadır. Türkiye, 2021-2022 pamuk üretim döneminde 7. sırada olmaya devam edecek ve randımanda 3. sırada, pamuk ithalatında 5., pamuk ihracatında ise 11. sırada olacağını söyleyebiliyorum. 2020-2021 pazarlama yılında çiğit olarak yeterlilik oranı yüzde 103.7 seviyesinde olan pamukta 2021 yılında 2 milyon 250 bin ton olan üretimimizin bu yıl 2 milyon 500 bin ton olmasını bekliyoruz. Bu da yüzde 11.1 artış manasına geliyor bu TÜİK kestirimleri.diye konuştu.

“Adana, Türkiye pamuğunun yüzde 5’ini karşılıyor”

Türkiye pamuğunun yüzde 5’inin Adana’dan karşılandığını aktaran Bakan Kirişci, Adana ilimiz geçmişte bilhassa pamuk üretiminde çok kıymetli bir yere sahipti ancak bu sıralamadaki yerini öbür vilayetlerimize kaptırmış durumdayız. 2021 yılında 218 bin 901 dekarlık alanda 519 kilogramlık ortalama randımanla 113 bin 689 ton eser elde edilmişken ülkemizdeki pamuğun yüzde 5’ini Adana üretmektedir. 2022 yılında dekarda ortalama 500 kilogram randıman ile bunun 150 bin tona çıkmasını bekliyorum. sözlerini kullandı.


“Renkli pamuklar hak ettiği takviyesi görecek”

Doğu Akdeniz Ziraî Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ‘Sarı Gelin’ ve ‘Gelinlik’ isimli renkli pamuklardan bahseden Bakan Vahit Kirişci, Tekstil sanayisinde ekoloji kavramlarının ortaya çıkmasıyla renkli pamuk da artık ülkemizin ve Adana’mızın gündeminde yer almaya başladı. Biraz evvel gerek ‘Gelincik’, gerekse de ‘Sarı Gelin’ olmak üzere bu renkli pamuk çeşitlerimizi inceledim. Bunlar benim daha evvelce görmediğim çeşitlerdi. Bu çeşitleri bizim yapacağımız uygun bir çalışma ile gerek ulusal gerekse de milletlerarası seviyede hak ettiği yerde olacağını düşünüyorum. Bu renkli pamuğun etrafa ve insan sıhhatine hassas olması nedeniyle bu pamuğu öne çıkartacak üzere duruyor. dedi.

Bakan Kirişci’ye pamuk hasadı etkinliğinde Adana Valisi Süleyman Elban ve milletvekilleri eşlik etti.