YKS misyonlu fiyatları yattı mı? ÖSYM gözetmen fiyatlarını ne vakit yatıracak? YKS vazifeli fiyatları eksik mi yattı?

2022-YKS‘nin, 18 Haziran Cumartesi sabah Temel Yeterlik Testi (TYT), 19 Haziran Pazar sabah Alan Yeterlik Testleri (AYT), birebir gün öğlenden sonra Yabancı Lisan Testi (YDT) olmak üzere üç oturum halinde gerçekleşti. İmtihanlarda üç oturumda toplam 869 bin 374 kişi vazife aldı. TYT 10 bin 537 binadaki 180 bin 601 salonda 521 bin 191 görevliyle, AYT 6 bin 17 binadaki 111 bin 531 salonda 317 bin 765 görevliyle, YDT ise 882 binadaki 7 bin 618 salonda 30 bin 418 görevliyle yapıldı. YKS’de vazife alan gözetmenler vazife fiyatlarının ne vakit ödeneceğini merak ediyor. YKS vazifeli fiyatı ne vakit ödenecek? ÖSYM 2022 YKS imtihan gözetmen fiyatları ne kadar?

YKS VAZİFELİ FİYATI NE VAKİT ÖDENECEK?

YKS vazife fiyatları 25 Haziran’da banka hesaplarına yattı.

YKS VAZİFELİ FİYATI NE KADAR?

Daha evvel salon lideri için 327 TL, gözetmen için 317 TL olarak belirlendiği duyurulan fiyatlar 251 ve 210 TL olarak yatırıldı.

YKS VAZİFELİ FİYATLARI EKSİK Mİ YATTI?

Eğitim-İş, ÖSYM tarafından Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) vazifeli eğitim işçilerinin fiyatlarının eksik ödenmesi ile ilgili bir açıklama yaptı.

Eğitim-İş tarafından yapılan açıklama şöyle

“YKS’de her bir imtihan için, öğrencilerden 115 TL alan ÖSYM, imtihanda vazife alan eğitim işçilerinin, aslında yetersiz olan fiyatlarını, eksik yatırmıştır. Daha evvel salon lideri için 327 TL, gözetmen için 317 TL olarak belirlendiği duyurulan fiyatların 251 ve 210 TL olarak yatırılmasının, iki oturumda vazife alanlara tek oturum fiyatı ödenmesinin nedeni nedir, bununla nasıl bir tasarruf öngörülmüştür?

Sınav görevlendirmelerinde adaletsiz davranan, talep etmesine karşın birçok eğitim işçisine vazife vermeyen ÖSYM, imtihanın güvenliğini sağlayan eğitim işçilerine de fiyatlarını eksik ödeyerek ve buna ait rastgele bir açıklama da yapmayarak mağduriyet yaratmaktadır.

Burada bir ihmal mi kelam hususudur, yoksa bir aksaklık mı? Bu hususta bir açıklama yapılmaması şuurlu bir tavır olduğu izlenimini vermektedir. Mevzuya ait ivedilikle bir açıklama yapılmalı ve mağdur olan imtihan vazifelilerinin fiyatları derhal ödenmelidir.

Eğitim-İş olarak eğitim işçilerini bu muamele karşısında reaksiyonlarını, imtihanlarda gözetmenlik misyonu almayarak göstermeleri konusunda destekleyeceğimizi belirtiyor, ilgililerin gerekeni yerine getirmemesi halinde hukuksal yollara başvuracağımızın bilinmesini istiyoruz.”