AKP’li başkan başlattı… Davetli ihaleye çıktı: 10 yıl sonra ‘ivedi’

Uğurcan Yardımoğlu

Esenler Belediyesi’nin, sadece “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” hallerinde kullanılan, davetli ihale(MD 21b) yöntemiyle yaptığı ihalenin sonucu belli oldu. Belediyenin 2 Haziran 2023 tarihinde, “Şehir İzleme ve İlçe AFAD Yönetim Merkezi Yapılması Yapım İşi” adı altında açtığı ihalenin sonucu geçen hafta ilan edildi. İki teklifin verildiği ihaleyi DMN Mimarlık San. Ve Tic. Ltd. Şirketi, 38 milyon 500 bin TL’ye üstlendi. Belediyenin firma ile imzaladığı sözleşmeye göre söz konusu Merkez, 30 Ocak 2024 tarihine kadar tamamlanacak.

BAŞKAN GÖKSU’NUN 10 YILLIK HAYALİ ‘İVEDİ’ OLDU
Aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grup Başkanvekili olan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, “Şehir İzleme Merkezi” projesini, ilk kez 2013 yılında olmak üzere, çeşitli tarihlerde dile getirmişti. 10 yıllık projeyi şimdi “İvedi” olarak ihale eden Göksu, 13 Ocak 2013 tarihli Yeni Şafak gazetesinde yer alan açıklamasında özetle şunları söylemişti:

“Bu yoğunluk içerisinde şehir çok hareketli. Dolaysıyla hizmetlerin daha hızlı ve zamanında yürütülmesi gerekiyor.

Belediyenin dışında bir kurum kendi işi gereği bir sokağı kazıyor. Birkaç gün kapatmıyor. Bunları kontrol eden motorize ekiplerimiz de var ama bazen gözden kaçırıyorsunuz. Veya bir esnaf yayanın yürüyeceği kaldırıma ürününü çıkarmış engel teşkil ediyor. Her sokağa bir zabıta da dikemezsiniz. İşte bütün bu olumsuzlukları Esenler Şehir İzleme Merkezi projesi ile çözeceğiz. Şehir İzleme Merkezi hizmette yeni bir dönemi başlatacak ve yaşanan aksaklıkları minimize edecek”.

Başkan Göksu aynı konu ile ilgili olarak bir başka tarihte de, projesini şöyle anlatmıştı:

“Bir Şehir İzleme Merkezi kurmak istiyorum. Nedir Şehir İzleme Merkezi. Esenler’deki bütün sokaklara kamera koymak istiyorum. Bu kamerayla şehirde suçu sıfıra düşürmek istiyorum. Kamera üç gün geriye kayıt yapabilecek. Yani görüntüyü üç gün saklayabilecek. İzleme merkezinin bir tanesi poliste olacak, bir tanesi Türk Telekom’da olacak, bir tanesi bizim belediyede olacak. Bunu yaparak sokaktaki her bir alanın suça ilişkin ne varsa izlendiği bir alanı oluşturup böylece sıfır suçun işlendiği bir şehri inşa etmek istiyorum. Bunun maliyetlerini yaptık, her şeyini çıkarttık, vatandaşlarla istişare ediyoruz.

Ortalama bir ev, bir defaya mahsus olmak üzere 50 ile 60 lira arası para verirse bu sistemi kurabiliyoruz. Yıllık 40-50 milyar işletme bedeli var, onu biz belediye olarak üstleneceğiz. Bunu kurabiliyoruz. Bu paranın toplanmasında bir yasal sorun var, çözüldüğü takdirde bu Türkiye’de belki de dünyada bir ilk olacak. Böyle suçun sıfır olduğu bir şehir inşa etmek istiyoruz”.

FİRMA 6 YILDA 8 İHALE ALDI, DÖRDÜ DAVETLİ
Esenler Belediyesi’nden davetli ihale alan DMN firması, Mehmet Doğanay tarafından kuruldu ve 17 Ocak 2017 tarihinde tescil edildi. Ancak Doğanay, kurulmasının üzerinden bir ay bile geçmeden firmayı Ahmet Talha Duman ve Erdoğan Duman’a sattı. Ahmet Talha Duman, 2020 yılı sonunda Erdoğan Duman’ın hisselerini de satın alarak firmanın tek başına sahibi oldu.

Firma kurulduktan bir yıl sonra, 2018 yılı içinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir şirketi olan KİPTAŞ’tan davet usulüyle 3 ihale aldı. Şimdi Ümraniye Belediye Başkanı olan AKP’li İsmet Yıldırım’ın o tarihte KİPTAŞ Genel Müdürü olduğu dönemde alınan bu 3 ihalenin toplam bedeli yaklaşık 85 milyon TL. idi. 12 Aralık 2018 tarihinde yapılan 3. ihalenin sözleşmesi, Ekrem İmamoğlu’nun Belediye Başkanı seçilmesinden 3 ay önce, 2 Ocak 2019 tarihinde imzalandı.

Firma 2021 yılında ise, 2019 yılında İsmet Yıldırım’ın Başkan seçildiği Ümraniye Belediyesi’nden 23 milyon 450 bin TL’lik, TOKİ’den de 38 milyon 950 TL’lik iki ihale aldı.

2023 yılında aynı firma TOKİ’den 141 milyon 260 bin TL’lik, Ümraniye Belediyesi’nden ise 99 milyon 200 bin TL’lik ve son olarak Esenler Belediyesi’nden de 38 milyon 500 bin TL’lik ihale aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx