Aman dikkat! Bir ayda yüzde 150 prim yapan hisseye tedbir geldi

Sermaye Piyasası Kurulu SPK, manipülatif hareketlere karşı tedbir almaya devam ediyor. Son bir ayda yüzde 150 prim yapan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası hisselerine tedbir kararı aldı.

Borsada dolaşımda az olan hisselerdeki manipülatif hareketler artarken Sermaye Piyasası Kurulu SPK’nın da denetimlerini arttırdı. SPK son bir ayda yüzde 150 ve yine son bir yılda da yüzde 450 prim yapan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası hisselerine tedbir kararı aldı.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KLNMA.E payları 08/11/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 07/12/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir iletim kanalları kısıtlanarak (internet emir yasağı ile) işlem görecektir. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas, emir paketi ve tek fiyat işlem yöntemi tedbirleri) internet emir yasağı tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

SPK’nın 06/02/2023 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasasında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar tüm paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx