Starlink Hakkında Yeni Karar: İsrail’in Onayı Olmadan Gazze’de Kullanılamayacak!

İsrail bugün, Elon Musk ile Gazze’de ‘Starlink’ uydu internet hizmetlerinin kendi onayı olmadan etkinleştirilmemesi konusunda ön anlaşma yaptığını duyurdu.

Kaynak: https://economictimes.indiatimes.com/…

Starlink projesi geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilmişti. Eylül ayında ise Elon Musk, bu projeyi Türkiye’de de hayata geçirebilmek için BTK ile görüşme yapmıştı.

Uydu aracılığıyla internet erişimine olanak sağlayan proje ilk sürüldüğü zamanlarda 1 Gbps’ye kadar hıza ulaşabildiği açıklanan Starlink, 2021 yılında bu rakamı 10 Gbps’ye çıkardı.

Böylelikle mevcut gigabit internet hizmetini çok daha hızlı hale gelmiş oldu.

Starlink şimdilerde Amerika, Kanada, Avrupa’nın büyük bir kısmı ve Yeni Zelanda dahil olmak üzere 32 ülkede kullanılabiliyor.

Fakat Elon Musk, bu sefer Starlink projesi için bambaşka bir karar aldı.

İsrail, Elon Musk ile Gazze’de ‘Starlink’ uydu internet hizmetlerinin kendi onayı olmadan etkinleştirilmemesi konusunda ön anlaşma yaptığını duyurdu.

İsrail bugün yaptığı açıklamada, ayrıca Elon Musk ile SpaceX şirketinin Starlink’in kendi onaylarına bağlı olarak Gazze Şeridi’nde kullanılması konusunda anlaşmaya vardığını da söyledi.

İsrail İletişim Bakanı Shlomo Karhi’nin bu açıklaması, geçen ay Musk’ın Gazze’deki ‘uluslararası yardım kuruluşlarına’ Starlink desteği sağlama teklifine karşı ortaya çıkan karşıtlığın tersine döndüğüne işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir